Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Vajina Kokusuna Bitkisel Çözümler-Kötü Vajina Kokusu Nasıl Geçer?

 

vajina kokusuna bitkisel çözüm

vajina kokusuna bitkisel çözüm

Kötü kokan vajinal akıntı vajinadaki bakterilerin üremesinden ve mantar oluşumundan kaynaklanabilir. Kadınlar adet döngüleri boyunca akıntılarında koku farklılıklarına şahit olurlar. Ama bu koku ekşimsi bir küf kokusuna ya da metalik bir kokuya dönüştüğünde mantardan şüphelenebilirsiniz. Sarı ya da beyaz akıntı, kaşıntı, yanma ve tahriş gibi belirtilerle ortaya çıkan mantarlar vajina enfeksiyonuna neden olabilir. Eğer vajinada oluşan pis kokudan şikayetçiyseniz evde kendi kendinize yapabileceğiniz bitkisel çözümler ile bu kokudan kurtulabilirsiniz.

1. Vajinal koku için çemen

Çemen vajinal koku dahil olmak üzere hastalık için harika bir bitkidir. Eğer düzenli olarak çemen tüketirseniz vajinal enfeksiyonlardan korunabilirsiniz.

Çemeni vajinal koku için kullanmanın yolları

Gerekli Malzemeler:

1 ya da 2 çay kaşığı çemen otu tohumu

1 litre su

Yapılışı:

Çemen otu tohumlarını geceden suda ıslatın. Sabah iyice karıştırdıktan sonra aç karna çemen otu tohumu suyunu için. ve bir gecede suda ıslatın. Bunu her gün olmak üzere 2 hafta boyunca uygulayabilirsiniz.

Çemen otu çayı

Gerekli Malzemeler:

1 çorba kaşığı çemen otu tohumu

1 fincan su

Yapılışı:

Çemen otu tohumu tozunu havanda ezin. Bir tencerede su kaynatın ve içerisine ezilmiş çemen otu tohumunu ekleyin. Yaklaşık 10 ila 15 dakika kaynattıktan sonra 5 dakika kadar dinlenmesini bekleyin. Her gün 1 bardak tüketebilirsiniz.

Vajinayı çemen suyu ile yıkamak

Gerekli Malzemeler:

2 ya da 3 çay kaşığı çemen otu tohumu

1 litre su

Yapılışı:

Çemen otu tohumu suya ekleyin. Yaklaşık yarım saat orta ateşte kaynatın. Soğuması için bekledikten sonra vajinayı bu su ile yıkayın. Günde 3 – 4 kez uygulayabilirsiniz.

Dikkat: Çemen otu sindirim rahatsızlıklarına, ishale ya da şişkinliğe neden olabilir. Ayrıca topikal uygulamada deri döküntüleri veya tahrişe de neden olabilir. Çemen otunu vajinaya uygulamadan önce başka bir bölgede denemenizi öneririz.

2. Vajinal koku için yoğurt

Yoğurt vajinal kokudan kurtulmak için kullanılan bir başka yöntemdir. Yoğurt içerisindeki laktoz sayesinde bakteri oluşumunu ve enfeksiyonları önler.

Yoğurdu vajinal koku için kullanmanın yolları

Her günlük yoğurt tüketin

Yoğurt sadece genel sağlık açısından değil vajina kokularını gidermek için de alınması gereken bir besindir. Fakat sadece şekersiz yoğurt tüketmelisiniz. Şekerli yoğurt yerseniz maya enfeksiyonunu teşvik ederek sorunlarınızın artmasına neden olabilirsiniz.

Vajinaya yoğurt uygulamak

Gerekli Malzemeler:

Yarım su bardağı yoğurt

Biraz pamuk

Yapılışı:

Yoğurdun içersine pamuk batırarak pamuğun yoğurdu emmesini sağlayın. Bu pamuk yardımı ile yoğurdu vajinaya uygulayın. Ardından soğuk su ile vajinayı yıkayın ve iyice kurulayın. Gerekirse işlemi günde 3 ya da 4 kez tekrar edebilirsiniz.

3. Vajinal koku için sarımsak

Sarımsak bilinen en iyi anti-bakteriyel bitkidir. Sarımsaklı ile vajinal kokulardan hızlıca kurtulabilirsiniz. Sarımsak güçlü antifungal özellikleri ile mantar tedavisinde de kullanılabilir.

Sarımsağı vajinal koku için kullanmanın yolları

Sabah aç karnına bir bardak ılık su ile 1 ya da 2 çiğ sarımsak yiyin.

Bir diş soyulmuş sarımsağı sıcak suya koyarak birkaç saat bekletin. Bu su ile vajinayı silin.

Ardından banyo yapın.

Sarımsağı salata ve yemeklerinizde kullanmaya özen gösterin.

4. Vajinal koku için elma sirkesi

Birçok çalışma ile elma sirkesinin vajinal enfeksiyonlarda tedavi edici özellik gösterdiği kanıtlanmıştır. Anti-mantar ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip olan elma sirkesi aynı zamanda pH seviyeleri dengeler.

Gerekli Malzemeler:

3 su bardağı elma sirkesi

Sıcak su

Yapılışı:

Küveti sıcak suyla doldurun. İçerisine elma sirkesi ekleyerek 20 ila 30 dakika kadar küvetin içinde oturun. Bu uygulamayı haftada 4 ya da 5 kez uygulayabilirsiniz.