Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uzun Süreli Aktiviteler İçin Ruh Hali Destekleyiciler

Yarı maraton yarı ağır bir spor günündesiniz diyelim. Kendinizi uzun süreli açık hava sporlarına nasıl motive edersiniz?

Gökkuşağını veya güneşi göremeyebilirsiniz peki bu yorucu güne nasıl hazır hissedeceksiniz? Fiziksel ve zihinsel olarak oldukça yorucudur kilometreler bitmek bilmez. Çalışmanın ortasında dayanamayıp pes etmek isteyebilirsiniz. Zihinsel motivasyon artarsa beden de bundan güç alır.

Uzun koşular ve sporlar için mesafeleri bölerek işe başlayın. 10 km bir yürüyüşünüz varsa, 2şer kilometreden 5 molalı bir şekilde bunu uygulayın. Kısa mesafelerde daha azimli oluyoruz. Aklınızda belirli hedefleri görsel anlamda belirleyin.

Örneğin, evden okula kadar yürüyeceğim, oradan park ve okul arasında 4 tur gideceğim ve tekrar eve yürüyeceğim gibi. Saatinize bakarak zaman ayarlaması yapabilirsiniz. Motivasyon bazen bir arkadaştan gelebilir, birlikte işe yürüyün akşamları da yürüyerek birlikte dönün.

Spor esnasında kendinizi motive edici sözleri kendinize söyleyin, en sevdiğiniz müziği dinleyin veya en sevdiğiniz yerde yürüyün. Kendinizi yarış yerindeymişsiniz gibi düşünün. Uzun vadeli bir maratonun final günündesiniz güçlü ve kararlı bir şekilde aktivitelerinizi gerçekleştirin.