Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uzamak için yapılması gerekenler-Boy uzaması için neler yapmalıyız?

Uzamak için yapılması gerekenler-Boy uzaması için neler yapmalıyız?

Bir çok kişi boyu uzatmanın yollarını araştırır. Bu konuda aslında yapılabilecek bir çok şey var. Bu yazımızda sizlere boyu doğal yollarla uzatmanın en etkili yolları ve yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Uzamak için yapılması gereken şeyleri sizler için araştırdık ve sizlerle şimdi paylaşıyoruz.

boy uzaması için ne yapmalı

boy uzaması için ne yapmalı

Boyumuz öncelikle genetik ve çevresel bir takım etkenlerin ortak paydasıdır. Bu etkenlerin bir kısmı bizlerin kontrolü dışında gelişirken bazı etkenler ise boy uzamasına bizlerin doğrudan katkıda bulunma imkanını bizlere sağlar. Özellikle bizlerin etkide bulunabileceği egzersiz, beslenme, besin takviyeleri ve vitamin alımı, sağlıklı gece uykusu çekme vb. değişkenler ile boy uzaması için neler yapılabilir şimdi bunları inceleyelim:

Uzamak için yapılması gerekenler nelerdir?

1- Öncelikle boy uzamasının büyük oranda anne ve babamızdan geçen genler ile ilişkili olduğunu hatırlamalıyız. Boy uzamasında etkili olan genlere polijenik kalıtım genleri adı verilmektedir. Bunun anlamı boy uzamasına yardımcı olan bir tek genin olmadığı, bir çok genin boy uzamasına etkisinin olduğudur. Bu nedenle kısa bir çiftin çocukları da kısa olacak veya boyu oldukça uzun bir karı-kocanın çocukları da uzun olacaktır biçiminde kesin bir yargıya ulaşmak mümkün değildir. Bununla birlikte anne ve baba tarafında herkesin boyu örneği çok kısa veya uzun ise sizin çocuğunuzun boyunun da bu ortalamalara yakın olacağı söylenebilir. Yine de yukarıda dediğimiz gibi genlerin nasıl bir kombinasyona girceğini sadece Allah bilir ve bir kişinin boyunu tespit eden genler arasında çekinik boy genleri aktif hale geçebilmektedir. Netice olarak 20 li yaşların ortasına kadar bireylerin boyunun kesin tahmininin yapılması biraz güç olabilmektedir.

2- Kendinize bir boy hedefi koyun. Bu ulaşılacak boy hedefi öyle uçuk olmamalıdır. Örneğin ailede 190 lık kimse yoksa sizin böyle bir hedef koymanız azıcık imkansızı istemek manasına gelebilir. Ama ulaşacağınızı tahmin ettiğiniz boy uzunluğundan 5-7 cm daha yukarısı pekala hedeflenebilir bir boy uzunluğu olabilir. Ailenizin boy ortalamasından yola çıkarak sizlerin ileride ulaşabileceğiniz ortalama boy uzunluğunu cm cinsinden şöyle hesaplayabiliriz:

– Anne ve babanızın boyunu cm cinsinden toplayın. Örneğin Anne 165, Baba 175 ise toplam 340 ediyor.
– Toplamda bulduğunuz rakama erkek iseniz 13 ilave edin. Kız iseniz 13 çıkartın.Örneğimizden yola çıkarsak bu durumda erkekler için 353, kadınlar için ise 337 rakamını bulacağız.
– 353 ve 337 örneğinde olduğu gibi 13 ilave edildikten (kadınlar için çıkartıldıktan) sonra çıkan rakamı ikiye bölün.

– Bu son rakam sizlerin ortalama boy tahminidir. Örnekten yola çıkarsak babası 175, annesi 165 cm olan bir kızın boyu tahminen 168.5 cm, erkeğinki ise 176.5 cm olacaktır. Genetik etkenleri de hesaba katarsak bu rakama 10 cm ilave edebilir veya çıkarabiliriz. toplamda bu şartlarda bir kız isek boyumuz 160-175 arası, erkek isek 167-186 arası bir yerlerde olacaktır. Bunun ne olacağına karar veren ise, bir miktar genetik faktörler, ama büyük oranda da beslenme, çevre, egzersiz, uyku, stressiz bir çocukluk geçirme gibi çevresel etkenler olacaktır.

Boy uzaması için ne yapmalı?

Boyu uzatmak için çok şey yapılabilir. Bunlardan bazıları ise hiç aklımıza bile gelmeyecek bir takım tedbirler olabilmektedir. Öncelikle boy uzamasını istiyorsak kaçınmamız gerekenlere kısaca değinelim.

– Alkol ve uyuşturucudan uzak durun. Bu tür zararlı maddelerin boy uzamasını engellediği bilinmektedir.

– Çocukluğunda pasif sigara içicisi olan çocukların akranlarına nazaran daha kısa boylu kaldığı bilinmektedir. Bu bakımdan gerek aktif, gerekse pasif sigara içiciliği boyunuzun yeteri kadar uzamasına engel olur.

– Kafeinli içeceklerin boy uzamasına ne tür bir etki yaptığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kafeinin uyarıcı etkisi nedeniyle boy uzaması için gereksinim duyulan ortalama günlük 9 saatlik uykunun yeteri kadar alınamamasına neden olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle kola, kahve, ve kafein içeren diğer içeceklerin boy uzamasına dolaylı yoldan engel olduğunu söyleyebiliriz.

– Steroidler adı verilen ilaçlar de kemik gelişimini durdurduğu, sperm sayısını düşürdüğü için dikkat edilmelidir. Bu noktada özellikle inhaler adı verilen astım ve bronşit ilaçlarının gençlerde ve çocuklarda boy uzamasını yavaşlattığı yapılan araştrmalarda ortaya çıkartılmıştır.

Bolca UYUYUN

10 yaşından küçüklerin günde 8.5 ila 11 saat uykuya ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Uyumak boy uzatırmı diye aklınızda bir soru varsa buna yanıt verelim. Yeteri kadar uyumak boy uzamasına yardımcı oluyor. Bunun nedeni ise uyku esnasında vücudun hücre yenileme sürecine girmesi ve uyku esnasında bu nedenle bol miktarda büyüme hormonu salgılanmasıdır. İnsan Büyüme Hormonu (HGH) derin uyku yani REM uykusu sırasında bol miktarda salgılanır. Bu nedenle yeteri kadar gece uykusu alamayan çocuklar ve ergen gençler boylarının uzama kapasitesinden tam manasıyla faydalanamazlar. Hormon eksikliği neticesinde boy kısalığı olanlar da olabilir. Bu durumda endokrinoloji uzmanı doktorlar tarafından yapılan muayene sonucunda bir miktar büyüme hormonu enjekte edilerek hormon tedavisi yoluyla boy uzaması sağlanmaktadır. Ancak doktor kontrolü bu noktada çok önemlidir. Çünkü büyüme hormonunu kontrolsüz bir biçimde kullanmak bedende kalıcı hasarlara yol açabilir.

Boy uzatan yiyecekler ile doğru, sağlıklı ve dengeli beslenin.

Büyümek ve boy uzaması vücudun bir miktar protein, mineral, karbonhidrat, vitamin ve yağ kullanarak yaptığı bir eylemdir. Bu noktada boy uzamasının hammaddesi olan besinleri yeteri kadar tüketerek beslenmek gerekmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenleri kısaca sizlere hatırlatalım:

– Kalsiyum kemik gelişiminde önemlidir. Bu nedenle yoğurt, süt ürünleri, yeşil sebzeler vb kalsiyum bakımından zengin yiyecekler ile beslenin.
– Sabah kahvaltısında tam buğday ekmeği (kepekli) tüketin. Ekmekte esansiyel aminoasitler boy uzamasını hızlandırır.
– B3 vitamini, diğer adıyla niasin bakımından zengin yiyecekler yiyin. Günlük ortalama 500 mg niasin, büyüme hormonu salgılanmasını hızlandırmaktadır. Niasin hangi yiyeceklerde bulunur? kırmızı ve beyaz et ürünleri, süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, tereyağı, balık, patates, incir, ton balığı gibi yiyeceklerde bol oranda niasin (b3 vitamini) bulunmaktadır.

boy uzatan yiyecekler

boy uzatan yiyecekler

– D vitamini de kas ve kemik gelişimi için vazgeçilmez önemde bir vitamindir. D vitamini eksikliği özellikle ergen kızlarda boy uzamasının durmasına ve kilo alımına neden olur. Kısa boylu ve şişman olmak istemiyorsanız bolca d vitamini bakımından zengin olan balık, alfalfa, mantar gibi yiyecekler tüketin ve gerektiği kadar güneşlenin.
– Protein vücudun yapıtaşıdır. Proteinli besinler tüketerek boy uzamasının kalıcı olmasına katkıda bulunun. Günün en az iki öğününde proteince zengin yiyecekler yiyin.
– Çinko minerali eksikliği durumlarında çocuklarda boy uzaması tam manasıyla durabilir. Bu nedenle 25 yaşına kadar boy uzamasının devam etmesini istiyorsanız istiridye, çikolata, fıstık, yumurta, bezelye, kuşkonmaz ve besin takviyeleri gibi çinko bakımından zengin gıdalar tüketin.

Son olarak boy uzatan egzersizler ve boy uzatıcı hareketler yapın. Bu spor hareketleri ve egzersiz çeşitleri arasında yüzme, basketbol, voleybol gibi vücudu yerçekimine karşı esneten sporlar ile ip atlama, barfikste sallanma gerinme, pilates gibi omur açıcı egzersizler işe yaramaktadır.