Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uykusuzluk Ve Yorgunluk Neden Ve Çareleri

Uykunun stili bile kişiliğinizle ilgilidir. Yatmadan önce alkol ve sigara kullanmak uyku kalitesini etkiler.

Kötü bir uyku hatta uykusuzluk ertesi günü bitirir. En kötü uykulardan biri, eve iş getiren veya geç saatte yatanlarda olan uykusuzluk, uyuyamama, aralıklı uyanıp uyuma ve delikli uykudur.

Uzun saatler boyunca gece yarılarına kadar çalışıp sabah da erken kalkmak uykusuzluk ile birdir.

Yetersiz uyku çekenlerde en az bir gün boyunca uyuyarak bu durumu telafi etmelidir. Yatmadan birkaç saat önce tüm işlerinizi bitirin.

Enerjinizi tamamen bitirip yatmayın. Bilgisayar, tv ve telefon yatak odasında olmamalı. Yatmadan bir epostama bakayım demeyin.

Bilgisayar ekranının parlaklığı beyin sinyallerini olumsuz etkiler ve uykuyu kaçırabilir. Yatmadan 1 saat önce bilgisayar işlerinizi bitirin.

Yatmadan bir saat önce işleri bitirip kitap okuyun, evcil hayvanınızla ilgilenin, hafif egzersizler veya yoga yapın ve müzik dinleyin.

Tamamen gevşeyip yatağa girin. Gündüz şekerlemelerini kısıtlayın. Gündüz kestirmeleri gece uykunuzdan çalar.

Yeterince uykulu olarak yatağa girin. Sigara, alkol ve obezite uykuyu bozar. Uyku ortamınız sessiz, serin ve karanlık olmalıdır.

Kafeini sınırlayın. Hele de geceleri kafeinden kaçın. Alkol ve sigara da kafein gibi uyarıcılardır, sınırlayın.

Kilo vermeye çalışın, ekstra her bir kilo uykuyu kaçırır. Gerekirse doktorunuza danışın. Uyku ilaçları nadiren de olsa tavsiye edilebilir.

Eşiniz uykusuz biriyle uyumaktan keyif almayacaktır. Uykusuz kalanlar depresif ve sinirli olur. İlaç yerine yaşam tarzınızı değiştirmeye çalışın.