Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uykusuzluğun Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Yorgun da olsanız bitkin de düşseniz uykuya dalmakta güçlük çekebilirsiniz. Gece yarısı uyanıp saatlerde uyanık kalabilirsiniz.

Kronik uykusuzluk ciddi sağlık sorunlarına işaret olabilir. Yaşam tarzı değişimleriyle uykusuz gecelere dur diyebilirsiniz. Yatakta 8 saat geçirdiğiniz halde yorgunsanız uykunuzu alamamışsınızdır. Altta yatan daha karmaşık sorunlar olabilir. Çoğu durumda ilaçlarla tedavi edilebilir. Stres, anksiyete ve depresyon uykusuzluk yapar ayrıca antidepresanlar da. Çok stresli olmak, mutsuz ve depresif olmak, kaygılı olmak, travma yaşamak, ilaç almak, sağlık problemleri, gürültü gibi sebepleri de olabilir.

Uykusuzlukla başa çıkarken durumu daha kötü hale getirmeniz mümkün. Bu yüzden uzman doktor muayenesi, tanısı ve önerileri şart. Özellikle akşam ve sonrasında aşırı alkol ve kafein tüketimi uykuyu kaçırır. Çok tv izlemek, gece ve gece yarısı film izlemek, internette uzun saatler gezinmek uykusuzluk sebebidir. Uyku alışkanlıklarınızı ve düzeninizi not edin. Gündüz şekerlemelerinden kaçının. Yatak odanızın temiz, rahat ve karanlık olmasını sağlayın. Yatmadan evvel aktiviteden ve stresten uzak durun. Sigara içmeyin ve yatmadan korku romanı okumayın. Bunları deneyip uyku düzeninize dikkat edin. Son çare ilaçlar olabilir.