Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uyku Sorunlarınıza Son Verin, İyi Bir Uyku Çekin

İyi uyumaya ve öncesinde sadece uyumaya odaklanın. Uykusuzluk sorunu çekenlere harika öneriler.

Bu gece de uyuyamayacağınızı düşünmeyin, buna odaklanmayın. Sabah uyandığınızda kalkmayı birkaç dakika daha ertelemeyin. Uykunuz bitince direkt kalkın gelince de direkt yatın. Yatak odanızda rahatlatıcı aktiviteler yapmak uykuyu çağırır. Kitap okumak, ışığı kapatıp müzik dinlemek gibi. Uykuda düzen çok önemlidir.

Her gece aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın. Uyku apnesini önleyin, bu sorun uyku alışkanlıklarınızı mahveder. Sigarayı azaltın kilo verin düzenli beslenin. Gün içinde şekerleme kestirme yapmayın. Ilık ve köpüklü bir banyo gece uykunuzu getirecektir. Küvete girin mumları yakın hafif bir müzik açın ve uykunuzun geldiğiniz görün.

Yatak odanızda bilgisayar, televizyon, radyo, müzik aleti gibi ses ve ışık veren cihazları bulundurmayın. Wireless’ı kapatın. Mavi kırmızı ışıklarını kapatın fişten çekin ışıkları tamamen kapatın. Odanızı önceden 15 dakika kadar havalandırın.

Düzenli egzersiz yapmak da uyku sorunlarını aşmanıza yardımcıdır. Öğlen veya akşamüstü egzersiz yapın. Ağır yiyeceklerden ve alkolden özellikle akşam ve sonrasında kaçının. Bazı ilaçlar ve alkol tüketimi uykuyu bozar. Rahat bir uyku pozisyonu edinin. Yatak ve yastık rahat olmalı, temiz ve havalandırılmış olmalı. Yastığınızın yüksekliğini rahat edeceğiniz şekilde ayarlayın.