Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uyku İle Gelen Güzellik Ve Sağlık

Canlıların en çok ihtiyaç duyduğu en temel dinlenme şekli hiç şüphesiz ki uykudur.

 

Gelişmekte olan çocukların sağlıklı gelişimlerini desteklemek yönünden çok önemli ve kritik bir yere sahip olan uyku, aynı zamanda genç ve yetişkinlerin de günlük aktivitelerine başarıyla ve sağlıklı bir şekilde yerine getirmeleri açısından su içmek, yemek yemek ve nefes almak kadar önemli bir olgudur. Bu kadar hayati bir şüphe yere sahip olan uykunun iyi dengelenmesi de bir o kadar önemli bir husustur. Bilinmelidir ki uykunun az olması da fazla olması da insan sağlığında uzun vadeli yıkımlara sebep olabilmektedir.
Günlük Uyku İhtiyacı Kaç Saattir?
Sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın devamı için yetişkinlerin minimum 6-8 saat, çocukların ise 8-10saat günlük uykuya ihtiyaçları vardır.
Yetersiz Uykunun Doğurduğu Zararlar;

Bitkinlik ve halsizliğe sebebiyet verdiğinden üretkenlik ve verimlilik derecesini düşürmektedir. İnsandaki bağışıklık sistemini zamanla çökertmektedir. Yaşın ilerlemesiyle beraber kalp rahatsızlıkları, diyabet gibi sorunlara neden olabilmektedir. Çocuklarda bulunan uyku hormonu uyku sırasında aktiflik kazandığından uykunun yetersiz olması durumunda çocukların büyüme ve gelişimini önemli ölçüde engeller. Düşünme becerisinde düşüş, zihinsel faaliyetlerde gerileme gibi problemlere yol açar. İleri aşamalarda psikolojik kökenli problemlerin baş göstermesine neden olur.

Son zamanlarda yapılan güncel araştırmalara göre yetersiz uyku gen yapılarının bozulmaya uğrayarak büyük değişimlere uğramasına neden olmaktadır.