Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uyku Hapları Kalp Hastalarını Zorda Bırakıyor

Uykusuzluk yaşayan veya belirtisini çeken hastaların %30’u uyku hapı kullanıyor.

Peki bu hapın kalp üzerindeki etkileri neler? Diyastolik kalp yetmezliğini tetikleyen baş unsurlardan biri. Kardiyovasküler hastalıkların riskini artırıyor. Kalp ve diğer organlara gereken kan ve oksijenin yetersiz kalmasına neden oluyor. Japonya, Yunanistan ve ABD’de ilgili araştırmalar bu sonuçları gösteriyor.

Uyku problemleri ilaç alındığında kalp yetmezliğini de beraberinde getiriyor. Uyku hapları ile diüretikler , antihipertansifler , antikoagülan , antiaritmikler ve antiplatelet ilaç alan hastalarda bu risk artıyor.

Kalp hastası olarak hastaneye yatan hastaların kullandığı ilaçlara bakılıyor ve böylece tedavi süreci şekilleniyor. Hastaneye yatan hastalarda ilaçların yanında bulgular, lab test sonuçları, EKG sonuçları, akciğer ve kalp taramalarına da bakılıyor.

Korunmuş ejeksiyon fraksiyonu olanlarda diyasyolik, ejeksiyon fraksiyonu olanlarda sistolik kalp yetmezliği oluyor. Bu değerler kalp atışında sol ve sağ karıncıktan pompalanan kan hacmi ölçüsüdür.

Taburcu olduktan sonraki 180 gün boyunca hastalar izlenmeye devam edilir. Uyku solunum bozukluğu şiddetlenebilir ve depresan prognoz eylemleri görülebilir. Doktor kontrolü bir müddet sürmeli ve ilaç kullanımı düzenlenmelidir.