Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uyku Apnesiyle Karın Yağları Arasındaki İlgi

Obstrüktif uyku apnesi yaşayan kişilerde karın kısmı yağlanması daha mı fazla görülüyor?

Obezite önemli bir risk faktörü olarak belirlenmiştir. Vücut organları etrafında görülen yağlanma özellikle karın bölgesi ve çevresinde viseral yağ toplanması olarak oluşur. Karın boşluğunda toplanan yağlar obeziteye varabilir. Kardiyovasküler kalp hastalıkları, diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Erkekler de kadınlarda risk altındadır. Erkeklerde daha fazla uyku apnesine bağlı yağlanma sorunu gözlemlenir. Ayrıca erkeklerde bu duruma bağlı ölüm riski daha fazla olarak saptanmıştır. Vücut kitle endeksi ve bel çevresi kadında ve erkekte aynı olmakla beraber erkeklerde bu bölge yağlanması daha yüksektir.

Kandaki lipid oranları daha anormal ve şiddetli dislipidemi görülmektedir. Uyku apnesi ve horlama erkeklerde daha sık rastlanır ve oksijeni daha az alırlar. Erkeklerde VKE kadar yaş da önemliyken kadında sadece VKE önemlidir. Kalp damar hastalıkları yağlanma ve horlama sonrası erkeklerde daha sık rastlanmaktadır.

Üst solunum yolu sorunlarından en ciddisi olan uyku apnesi sorunu mutlaka giderilmelidir. Kanser nedeni bile olabilen bu durum tedavi edilmelidir. Karın ve vücut sporları, egzersiz, düzenli beslenme, iyi bir uyku ve sağlıklı kiloda kalmak önemlidir.