Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uyku Apnesi Kansere Neden Olmaz

Obstrüktif uyku apnesi çeşitli sağlık sorunlarının riskini artırır. Hava yollarının tıkandığı uyku arasında solunumun durakladığı anlar yaşanır.

Yaklaşık 18 milyon Amerikalı bundan muzdariptir. Uyku apnesi ile kanser bağlantılı değildir. Çalışmalar 20 yıla yakın bir süreçte izlenmiş ve ilişkilerinin olmadığı görülmüştür. Çalışmada en sık görülen kanserler prostat, meme, kolorektal ve akciğer kanseridir. Uyku apnesinde kandaki oksijen miktarı azalır. Sigara içmek bu hastalıkta olumsuz bir tetikleyicidir. Oksijen ve kan değerlerinin azalmasına bağlı gelişen kanser türleri de vardır.

Oksijenin damarlarda düşük seviyede olması hipoksidir ve kan damarlarının gelişimini tetiklemeye çalışır. Burada kanser hücrelerinin ölümü engellenir. Hızlı bir şekilde tümörlerin büyümesine neden olur. Sigara, yüksek oranda obezite ve kilo, kötü beslenme, stres gibi pek çok sebebi olan uyku apnesinde temel neden yeterince oksijen alamamaktır. Çalışmalarda sadece kronik aralıklı hipokseminin kanser getirebileceği üzerinde durulmuştur.