Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi olan kişi diğerlerinden daha farklı belirtileri uyurken sergiler. Belirtilerini fark ederseniz sorunu teşhis edersiniz.

Gündüz aşırı uyku hali, hafıza ve odaklanma sorunları, kişilikte değişmeler, uykudan sonra yine uykulu hissetmek, sabah ve gece baş ağrısı, mide yanması ile ekşi bir tat, ayakların şişmesi, idrar kaçırma, uyurken terleme ve göğüs ağrısı, gürültülü horlama, uyku sırasında huzursuz debelenmeler, gece boğulma ve nefes nefese kalma (uykuda bile)dir. Çocuklarda da horlama görülebilir, aşırı uykulu olma, ağızdan nefes alma, terleme, huzursuzluk, çok sık uyanma, yatak ıslatma, okulda kötü olma, gelişme büyüme sorunları, davranış ve dikkat problemleri, kalp yetmezliği görülebilir.

Bazı hastalıklarla da ilgisi olabilir. Örneğin tiroid bozukluğu uyku apnesi yapabilir. Hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç türde görülebilir. Belirtiler azdan çoka doğru artar. Nefes kesildiğinde uyku sırasında kandaki oksijen seviyesi çok düşer karbondioksit seviyeleri artar. Kalp ve kan damarları çalışması etkilenir kalp hızı ve sinir sistemi kötü etkilenir. Uyku apnesi; yüksek tansiyon, kalp hastalığı, inme, yorgunluk, konsantre bozukluğu, hafıza sorunları, kişilik sorunları, depresyon, anksiyete ve cinsel istekte azalmaya neden olabilir.