Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ücretsiz Doğum Kontrolü Riskli Seksle İlgili Değildir

Düşünülenin aksine ücretsiz korunma yöntemlerinde risk yoktur.

Ücret ödenmeden dağıtılan doğum kontrolü ilaçları ve kondomlarla uzun vadede istenmeyen gebelikler önleniyor. Halk sağlığı toplum bilinci kurumları ücretsiz kondom dağıtıyor. Daha çok cinsel ilişkiye giren, birden fazla partneri olan, cinsel hastalıkların bulaşma riski yüksek olan kişiler de incelenmiştir.

Düşük riskini ve genç yaşta yaşanan gebelikleri doğumla ve gebelikle ilgili sorunları en aza indirmek için ücretsiz sunulan korunma hizmetleri toplum sağlığını düşünüyor. Bu yöntemden sonra kadınlar cinsel partner sayısını azaltmaya başlamış daha güvenli ve korunmalı sekse yönelmiştir. Partnerleri hakkında istikrarı sürdürmüş ve tek partnerle birlikte olarak cinsel güvenliklerini elde etmeye başlamışlardır.

Klamidya ve gonore gibi tüm cinsel yolla bulaşak hastalıklar özellikle AIDS korunarak ve güvensiz ilişkiden kaçarak önlenebilir. Şüphe duyulan kişilerle beraber olunmamalıdır. Korunarak kürtajın da önüne geçiliyor, ücretsiz prezervatif ve ilaç dağıtımından sonra kürtaj oranları da hayli azalmıştır. Plansız gebelik ve hastalık oranları da düşmüştür.