Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Uçak Gürültüsüne Sürekli Maruz Kalmak Kalbi Riske Atıyor

Sürekli hava yollarını kullanarak seyahat eden kişiler kronik yani sürekli bir biçimde uçak seslerine, gürültüsüne maruz kalıyor.

Bir çalışmaya göre bu kişiler yüksek oranda kalp hastalıklarına yakalanma riski altında. İngiliz araştırmacılar Londra’nın Heathrow havaalanında yaptıkları çalışmada, dünyanın en işlek geçiş merkezlerinin olduğu bir bölgede yaşayan 3.6 milyon insanın kalp hastalıkları ve inme oranlarının yüksek olduğunu görmüştür.

Kalp sorunlarından kaynaklanan hastaneye yatışlar ve ölüm oranları gürültülü merkezlerdeki insanları vuruyor. Gece gündüz bu gürültüyü duyan özellikle çalışan ve havaalanında ve buraya yakın olan kişilerde risk artıyor. 10 desibel ve üzeri gürültüler buna dahil. Bu kişilerin hastalanma oranı 3.5 kat daha fazla.

Kalp damar hastalıklarının yanında uyku bozuklukları, sinir hastalıklarının da nedeni olabiliyor. Gelecek için iyi bir şehir planlamasının yapılması gerek. Çevre bakım önlemleri, uçak teknisyenleri, bakım personeli gibi personellerin işitme kaybı riski göz önünde bulundurulmalıdır. Endüstriyel politikayla halk sağlığına uygun düzenlenmelidir. Potansiyel sağlık kaygıları hesaba katılmalıdır.