Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Üç Aylık Dönemlerde Uyku Düzeni

İlk 3 aylık dönemde uyku için uyarıcı hormonlar devreye girer. Progesteron hormonu vücuda işlemeye başlar.

Vücuttaki ekstra sıvıdan ötürü gece uyanmaları sık yaşanır fakat anne adayı çok uyumak ister. İkinci 3 aylık dönemde iyi bir gece uykusu hoş bir enerji verir. Son 3 aylık dönemde ise uyku kalitesinin en düşük olduğu dönemdir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani 1-3 aylar arasında gündüz şekerlemeleri sıkça yapılır. Gün boyu uykulu olursunuz.

Üreme döngünüz artar. Evde işte bitkin hisseder dalmaya bahane ararsınız. Rahat bir oda ve yatakta iyi uyumaya çalışın. Sol tarafa dönüp yatın. Ilık banyo yapın. Gündüz 1 saat kadar uyunabilir. 3-6 ay arasında şunlar yaşanır. Gece uykusuzlukları artar, daha sık tuvalete çıkılır. Yana yatmalar başlayabilir.

Yüzüstü veya sırt üstü yatmayın. Odada tv vb cihaz bulundurmayın. Fiziksel ve zihinsel refah için düzenli egzersiz yapın. Uyku apnesi, bacak ve damar tıkanıklığı ve rüya görme gibi sorunları tedavi edin. Son 3 ayda ise, karnı ve pelvik bölgesini rahatlatmak için rahat pozisyon ve yatak seçin. Bacak arasına yastık sıkıştırın, sırt ve karna yerleştirilebilir. Ağrılar, sancı ve tekmelere karşı hazır olun gerekirse ağrı kesici alınabilir.