Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tüp Bebek Uygulamasında Neden Düşük Riski Vardır?

IVF yani tüp bebek uygulamasında eğer kadının yumurtalıkları bu tedaviye zayıf yanıt veriyorsa tüp bebeğin rahimde gelişmesi beklenemez.

Çoğu vakada tüp bebekle gebe kalınmış ve maalesef düşük yapılmıştır. Yani tüp bebekte de düşük riskiniz var. Birmingham Üniversitesi araştırmacıları bu konuya değinmiştir.

125 bin adet tüp bebekle hamile kalan kadın incelenmiştir. Bulgulara göre bu tedaviye yumurtalıkların güçlü yanıt vermesi, yani bir bakıma tüp bebek yerleşimini kabul etmesi gerekiyor.

Aksi halde iyi tutunamayan embriyo gelişemeden ölebiliyor. Tüp bebek tedavisi gören çiftlerin danışmanlık hizmeti alması önemli. Bu konuları iyi bilmek önceden bilinçli olmak her açıdan önemlidir.

Tüp bebekte yumurtalıkların uyarımını takriben oosit adı verilen yumurta sayısına bakılır. Düşük ve zayıf yanıt gelmesi bu sayılardan anlaşılır. Yumurtalar ne kadar zayıf yanıt verirse o kadar risk artar.

Sadece 4 oosit tespit edilen kadınlarda düşük yapma riski %20’dir. Tüp bebekteki düşük risklerine bakıldığında en düşüğü bile %13 civarıdır. Kısaca tüp bebekli gebeliklerde düşük riski var. Yumurta kalitesi, iyi bakım ve başarılı aktarım ile gebelik güzel sonla bitebilir.