Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tükettiğimiz Gıdalar Yararlı Mı Zararlı Mı?

Şeker ve tuzun aşırıya kaçırılmaması gerektiğini, yağlı ve unlu ve kızartma gıdaları tüketmememiz gerektiğini de biliyoruz.

Peki faydalı bilip tükettiğimiz hangi gıdalar aslında yararlı değil hatta zararalı olabiliyor? Omega 3 yağ asitleri cildi, beyni, kalbi, diyabeti ve ruhsal sorunları önlüyor. İltihaba ve yaşlanmaya karşı koruyor. Bağışıklığı güçlendirip enfeksiyonla savaşıyor. Yeni bir araştırmaya göre aşırı omega 3 alımı aksine bağışıklığın bu gücünü azaltıyor. Omega 3 miktarı hakkında doktorunuzla görüşün.

Yine C vitamini de bağışıklığı güçlendirir, kemik ve dişleri güçlendirir, kanser, kalp, artrit gibi sorunlarla savaşır. Yine aşırı tüketildiğinde, şişkinlik, sindirim sorunları, ishal, bulantı, kusma, mide yanması, baş ağrısı, uykusuzluk ve böbrek taşı yapabilir. Çinkoya gelince, her hücremizde bulunur. Duyu organlarımızı destekler, kan şekerini, tiroitleri ve metabolizmayı dengeler.

Günde 40 mgdan fazlası alınırsa, sindirim sorunları, baş ağrısı ve dönmesi, yorgunluk, aşırı terleme, kas sorunları ve halüsinasyonlara yol açabilir. Bağışıklığı, kalbi ve kolesterolü alt üst eder. Kırmızı ve kabuklu deniz ürünleri aşırı yenmemelidir. Demir hücrelere oksijen taşımakla görevlidir. Her yaştan erkek ve kadın demir almalıdır.

Aşırısı karaciğer ve kalp gibi doku ve organlarda birikir. Bu da istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Kalsiyum ise kemikler, kalp, sinir ve kas fonksiyonu için gereklidir. Asit baz dengesini korur. Aşırısı böbrek taşına kabızlığa ve emilim sorunlarına yol açar.