Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Trikomonaz: Kadınlar Bu Hastalıkla İlgili Neleri Bilmeli?

Kadın sağlığında cinsel yolla bulaşan hastalıklar önemli bir yere sahiptir çünkü oldukça risklidirler.

Trikomonaz da bu tip bir hastalıktır. Bu enfeksiyon oldukça yaygındır. Vaginalis olarak bilinen bir protozoon parazitinin bulaştırdığı cinsel yolla geçen bir hastalıktır. ABD’de 4 milyona yakın kadında teşhis edilmiştir ve bu hastaların sadece %30’unda belirtiler vardır. Yani belirti vermeden sinsice ilerleyebiliyor.

Parazit penis ve vajina ile geçer. Erkekten kadına kadından erkeğe cinsel organla bulaşır. Cinsel ilişki sırasında enfeksiyon kapılır ve hastalık başlar. Belirtileri vajinal kaşıntı, yanma, kızarıklık, ağrı, ağrılı idrara çıkma, vajinal akıntı ve kokudur. Erkeklerde peniste kaşıntı yanma ağrı ve akıntı rahatsız edici boyuttadır.

Vajinal mukoza tahriş olur ve bu enfeksiyon HIV gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların ihtimalini de artırır. Gebelikte son derece risklidir gebeliği bebeği ve anneyi tehlikeye atar. Tanı ve teşhis doktor tarafından yapılır. Tedavisinde birkaç doz ilaç verilebilir. Cinsel yaşama dikkat edilir. Korunmak gereklidir ve tedavi süresince birkaç hafta seks yasaklanabilir.