Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Topuk Ağrısı Ve Topuk Kemiği Çıkıntısı

Düz topuklarda görülen topuk kemiği çıkıntısı oldukça fazla ağrı yapabilir. Topukla ilgili ortopedik sorunlar ağrı sebebidir.

Bu küçük kemik ayakta çıkıntı yaparak sert ve adaleli dokulara neden olur. Fazla kilolu kişilerde sık görülür. Ayak ve topuklara binen yük oranına göre değişir. Topuk altındaki yağlı yastık tabaka dokusu zamanla yıpranır, çevresel faktörler ve sağlık sorunlarıyla topuk kemiği çıkıntısı oluşarak ağrı yapar. Aşil tendonda zamanla zorlama sonucu da topuk ağrıları görülür. İltihaplanan çatlak topuk ve sızan mikroplar da burada şişlik yapar ve zamanla kemiğe dayanır.

Ayak ve bacaklarınızı gün içinde düzenli olarak yukarı kaldırıp uzanmalısınız. Bu zarar zamanla kronikleşerek durum ciddileşebilir. Kemik şişerek öne doğru çıkıntı oluşturabilir bu da ortopedik anlamda risk demektir. Yürümede güçlük çekilir, adım atarken sancı çekilir ve topuk problemleri ilerlerse ayak ve bacak sağlığını kötü etkiler.

Topuk ağrıları keskin bıçak saplanma hissi verir. Rutin işinize ara vermeniz gerekecektir. Kilolu ve orta yaşlı, yaşlı kişilerde risk fazladır. Yoğun aktivite ve sporla uğraşanlar risk altındadır. Fizyoterapist eşliğinde uygun tedavi uygulanmalıdır. Hafif egzersizler önerilir. İstirahat,buz kompresi, ayakları yüksekte tutmak gibi çözümleri vardır. Size uygun ve rahat bir ayakkabı giyin. İltihap kesen ağrı kesici ilaçlar da tedavide verilebilir.