Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Toksoplazmozis Parazit: Semptom Tutarsızlıkları İçin İpuçları

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, Toksoplazma gondii adı verilen sıtma parazitinin körlüğe neden olabildiğini ancak diğer bulguların net olmadığını ileri sürmüştür.

Patojenler semptom ve bulgular açısından net değildir ve bir tutarsızlık vardır. Bu parazit önemli bir zehirlenme rahatsızlığına yol açar. Tek hcücreli bir parazittir. Beynin içinde şişme ve körlük sebebidir. Az pişmiş veya kontamine et ürünleri tüketilmesi ile bu parazit vücuda alınır. Su tüketimi de yol açabilir ve bu enfeksiyon vücuda yerleşir. Dışkısı bulaşan çöpe temas halinde yine bulaşır. İnsan bağışıklık sistemi onu kovmada yeterince güçlü olsa da bulaşıcı olduğundan sorun risklidir.

Hamileler ciddi sağlık sorunları yaşayabilir. Suşi gibi çiğ et yemeklerinden kolayca bulaşır. Makrofaj adlı bağışıklık hücreleri bu parazitle enfekte olabilir. Konakçı immün yanıtı kolayca geçebilir. Enfeksiyon sırasında en aktif olan hücreler ele geçirilir. Viral enfeksiyon olarak algılanır. Güçlü bir iltihaplanma yapabilir. DNA ve RNA ya saldırı başlar. Genel hasara yol açarken en çok gözlere zarar verir ve körlük yapabilir. Bağışıklığı bozar, beyni etkiler enflamasyon sebebidir. Sıcak kanlı hayvanlarda yaşayan bu parazitler çöp gibi kirli yerlerde sıkça yerleşir ve bulaşır.