Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tiroid Kanseri Neden Bu Kadar Arttı?

Son yıllarda artan tiroid kanseri vakaları dramatik bir hal aldı. Uzmanlar taramaların sonucuna da hastalığın bu noktaya gelmesine de inanamıyor.

Yıllar içinde 30 kata kadar artan bu kanser türünde baş ve boyun cerrahları tüm çabalarını ortaya koyuyor. Görüntüleme cihazlarıyla tanılama sürecinin önemle üstünde durulması tümörlerin erken teşhisini ve tedavinin işe yaramasını sağlıyor. Baş boyun ağrısı, damarlarda tıkanma gibi travmatik olaylar kişilere belirti vermelidir. Kimse tesadüfen bunu tahmin edip hastaneye ya da tarama merkezine gitmez.

Bir belirti ve neden olmalıdır. Erkeklerde ve ileri yaştaki kişilerde görülme oranı daha yüksek. Yaşlı hastalar yani 50 yaş üstü kişilerde metastatik beyin tümörü iyileşme olasılığı azalmakta genel sağlığı ve ömrü olumsuz etkilemekte ve hastalığın nüksetmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Özel teşhis ve tanılama merkezlerinde klinik ve patolojik araştırmalar yapılmalıdır. Tümör rastlanma yaşı ortalama 42 iken kanserli tümör rastlanma yaşı ortalama 56’dır. Yaşam tarzı ve çevresel faktörler tiroid kanserini artırmaktadır.