Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tiroid Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Gitgide artan yorgunluk ve enerji düşüklüğü mü yaşıyorsunuz?

Beyinde işlev azalması, kilo artışı, titreme, saç dökülmesi gibi belirtiler veren tiroid sorunlarını ele alalım. Sıkça terli, endişeli ve heyecanlı olunur. Beden ve zihin düzenleyicisi tiroid bezlerinde bir sorun olabilir. Doğru tedavi ciddi sağlık sorunlarını önler.

Özellikle kadınlar fazla etkilenir. Boynun önünde gırtlak kısmında kelebek şeklindeki hormonal bezler tiroid bezleridir. Enerji kullanımına yardımcı sistemdir. Üretimi bozulunca metabolizma da düzensizleşir, kilo artışı başlar.

Kilo artışı veya aşırı kaybı bir belirtisidir. Hipotiroidin en sık belirtisidir. Gırtlakta şişkinlik bariz bir belirtisidir. Nabızda değişiklikler görülmeye başlar. Enerji ve ruh halinde düşüşler görülmeye başlar. Saç dökülmesi yine çok şikayet alan bir konudur.

Günde 100 tel üzerinde saç kaybı yaşanabilir. Çok soğuk ya da çok hararetli hissetmeler başlar. Cilt ve tırnaklarda kuruluk, karıncalanma, kabızlık, düzensiz adet, kaslarda gevşeme, görme bozuklukları, bulantı belirtileridir.

Tiroid hormon kontrolünde ortaya çıkmaktadır. Tedavisinde ameliyat da mümkündür. Hipotiroid tedavisinde, hap şeklinde tiroid hormonu ilacı ve hormon tedavisi görülür. Kolesterol, kilo gibi alanlarda düzelme başlar. Hipertiroid tedavisinde antitiroid ilaçları ile hormon düşürülür. Uzun vadeli ilaç alımına dayalıdır. Nabız artışı ve titreme düzelmeye başlar.