Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tırnak Batması Nedenleri Tedavisi ve Ameliyatı

Tırnak Batması Nedenleri Tedavisi ve Ameliyatı

Günümüzde en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri olan tırnak batması her 30 kişiden 1’inde görülmektedir. Tırnak kenarındaki derinin içerisine tırnağın girmesiyle oluşan rahatsızlık gün geçtikçe daha da acı veren bir hal alır. Tırnak batması tedavisi ile buradaki tırnak batması iltihabı giderilerek tedavi edilmektedir.

Tırnak Batması Neden Olur?

tırnak batması nasıl geçer

tırnak batması nasıl geçer

Tırnak batması rahatsızlığının en önemli nedeni genetik yatkınlıktır. Ailesinde daha önce bu rahatsızlığı yaşamış olanlarda daha sık rastlanan tırnak iltihabı, bazen sadece tırnağın olması gerekenden büyük olmasında da kaynaklanıyor. Ayak numarasından daha küçük ayakkabılar giyildiğinde veya ayağı fazlasıyla sıkan naylon çoraplar tercih edildiğinde tırnak batması oluşarak yürümeyi etkileyecek şekilde acı duyulmasına neden olabilir.

Tırnak batmasının başka sebepleri de vardır. Tırnakta bulunan tabakanın kalınlaşması ya da tırnak kırılması sonucunda da görülebilir. Ayrıca tırnakta oluşan mantar ile parmakların şişman olması tırnak batmasını tetikleyen etkenler arasında yer alır.

Tırnak Batmasının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması kendisini kızarıklık ve acı ile belli eden bir rahatsızlıktır. Baş parmakta daha sık görülen tırnak batmasında tırnak kenarındaki deride şişkinlik ve kızarıklık oluşur. Her adım atıldığında ayağa uygulanan basınçla tırnak ete daha çok batar ve giderek dayanılmaz bir acı yaratır. Bir başka belirtisi ise nem oluşumu ve sıcaklıktı. İleri safhalarda ise iltihap oluşumu ve bu iltihabın beyaz veya sarı renkte akıntısı görülebilir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Rahatsızlığın derecesine göre tırnak batmasının iyileşme süreci ve tedavileri değişmektedir. Eğer henüz başlangıç aşamasındaysa tırnak batması için krem ya da tırnak batması için ilaç tedavisi gibi yöntemlerle çözülebilir. Ancak ileri seviyede bir tırnak batması söz konusu ise doktora gidilmeli ve gerekirse tırnak batması ameliyatı olunmalıdır.

Eğer tırnak batması henüz yeni oluşmaya başladıysa gün içinde ayaklar sık sık yıkanarak temiz tutulmalıdır. Anti bakteriyel sabunların kullanılması ve ayaklar yıkandıktan sonra nemli kalmaması gerekir. Topuklu ayakkabı giymekten kaçınılmalı ve sıkı naylon çoraplar yerine pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Tırnağın derinin içerisine giren kısmı kaldırılıp o kısmı bir törpü yardımı ile keskinliğini alarak törpülemek de yapılabilecek yöntemler arasında yer alıyor.

Tırnak Batması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tırnak batması sonucu baş parmakta kanama, iltihaplanma ve tırnak etinde belirgin bir şişme söz konusu ise mutlaka doktora başvurmalısınız. Ertelemeniz halinde daha fazla acı çekerek hayatınızı etkileyen bir rahatsızlık haline gelebilir.

Öncelikle tırnağın enfeksiyon kapıp kapmadığına bakılır. Enfeksiyon kapmış tırnak batmalarında ameliyat gerekir. Lokal anestezi ile sadece o bölge uyuşturularak içerideki iltihabın boşaltılması sağlanır. Ardından tırnağın deriye batan ve iltihap oluşturan kısmı cerrahi işlemle alınır. Tekrar oluşabilecek tırnak iltihabını önlemek için ve mikrop kapılmaması için operasyon sonrasında antibiyotik tedavisine başlanır. Sargıyla korumaya alınan parmak ilk birkaç gün açılmaz. Tırnak batığı ameliyatı sonrası ilk 3 gün ayak kalp seviyesinin yukarısında tutularak buraya kan basıncı gelmemesi sağlanır. Bu yöntemle acı en aza indirgenir.

Tırnak batması ameliyatı sonrasında tırnak batması sorunu tekrar yaşamamak için ayaklarınızı sık sık anti bakteriyel sabunla yıkayarak temiz tutmalı, nemli bir şekilde kalmasını önlemek için pamuklu çorap giymelisiniz.

Tırnak Batması Tedavisinin Püf Noktaları:

  • Sıcak suya biraz tuz ekleyin ve ayaklarınızı bu suyun içinde bekletin. Bu şekilde sert bir şekilde deriye giren tırnağın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca suyun içine eklediğiniz tuz iltihabı alır ve ayağınızı rahatlatır.
  • Antibiyotik ve mantar kremleriyle tırnak batması daha başlarken ilerlemesini durdurup oluşumunu engelleyebilirsiniz.
  • Sandalet ve terlik giyerek parmağa yapılan baskıyı azaltabilirsiniz. Kapalı ayakkabı giydiğiniz takdirde parmaklarınızın sıkışarak nemleneceğini ve bunun da tırnak batmasını ileri safhaya taşıyacağını unutmayın.
  • Tırnak batmasına soğan tedavisi de eskiden beri bilinen tırnak batması için bitkisel çözüm yöntemidir.
  • Tırnak batmasına zeytinyağı damlatmak ta tırnağı yumuşatır ve iltihabın oluşumunu engeller.