Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tip 2 Diyabet Hakkında Herşey

Tip 2 diyabet her yaştan insanı etkisi altına alabilir. Üç kişiden biri belirtileri fark bile etmeyebilir.

Kronik bu hastalıkta enerji açığı karbonhidrat alımını bile engeller. Yüksek kan şekeri ile karşılaşırız. Zamanla bu aşırı şeker, kalp hastalığı, görme sorunları, sinir ve organlarda hasara yol açar. Ciddi riskli durumları vardır. Diyabetin önemli bir uyarıcısı susuzluktur. Sık sık susanır. Susuzlukta artış olur.

Sıra dışı bir kilo alımı ya da kaybı görülür. Ağız kuruluğu, iştah artışı, sıkça idrara çıkma görülür. Baş ağrısı diğer belirtisidir. Kan şekeri düzeyleri anormalleştikçe başa vurur. Bulanık görme ve yorgunluk seyreder. Enfeksiyonlar diğer belirtisidir. Yaraların ve kesiklerin yavaş iyileşmesi, mantar ve idrar yolu enfeksiyonları görülebilir, kasık bölgesinde kaşıntılı deri döküntüsü görülür.

Cinsel işlev bozukluğu diğer belirtisidir. Şeker hastalarında yaygındır. Duygu ve orgazm zorluğu yaşanır. Kan damarları ve genital sinir uçları zarar görür. Vajinal kuruluk ve iktidarsızlık gözlenebilir. Diyabetli erkeklerde %35 ila %70 arasında iktidarsızlık görülür. 1/3 kadında da cinsel işlev bozukluğu görülebilir.

Yaşam tarzındaki bazı değişimler ile diyabet önlenebilir. Bel çevresindeki fazla kilolar, sigara, kırmızı et, yüksek yağ, işlenmiş gıdalar, tatlı ve süt ürünlerine ara verin. Kolesterol, trigliserid seviyesi ve kan yağlarına dikkat edin. Basit bir kan testiyle teşhis edilir. A1C testi son 2-3aylık kan şekeri düzeyine bakar.

%6.5 yüksekse diyabet vardır. Oral glukoz testi de istenebilir. 200 çıkarsa diyabet vardır. Dikkatli karbonhidrat tüketimi, yağ ve proteini dengeli almak ve kaloriyi azaltmak gerekir. Diyetisyen yol gösterecektir. Rutin egzersizler, vücut geliştirme, yürüyüş vücudun insülin kullanımını artırır kan şekerini düşürür.

Kalp ve tansiyona bire birdir. Günde 30 dakika aktif olun. Stresten de uzak durun. Meditasyon ve yoga yapın. Derin nefes alıp verin ve doktora danışın. Diyet ve egzersiz yetersiz kaldığında ilaçlar vardır. Diyabet hapları insülin direncini artırır.

Nişasta sindirimini engellemek için pankreası uyarır. Diyabet iğnesi de vardır. Kalp damarları, böbrekler, gözler, sinirler ve ayaklar da diyabetten etkilenir. Önlemek için diyet, egzersiz, stressiz bir yaşam gereklidir. Doktor kontrolünde olmak önemlidir.