Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Testosteron Terapisi Hakkında Neler Bilmeliyiz?

Küçük çapta bir kalp operasyonu geçiren erkeklerin bu işlemden sonra testosteron terapisi görmeleri, felç, kalp krizi ve ölümle sonuçlanabilir.

Bu durum erkeklerde ekstra bir risk getirir. Ürologlar testorteron takviyesi yapmadan önce hastanın son operasyonları ve sağlık durumunu kontrol etmelidir. Washington Üniversitesi’nde çalışmalar yapılmış ve testosteron tedavisinin şüpheli riskler doğurabileceği ortaya çıkmıştır.

Doktor ile hastanın bu tedaviye başlamadan önce uzun uzun görüşmeleri gerekmekte. Düşük testosteron seviyeleri, erkeklerde yorgunluk, düşük libido gibi sorunlara yol açtığından, testosteron takviyesi alarak bu terapiyi görmek isterler. Fakat, kalp ameliyatı veya kardiyolojik herhngi bir işlem sonrasında bu terapi yapılmamalıdır.

Felç ve kalp krizinin yanında kan pıhtılaşması, kısırlık ve göğüs büyümesi gibi yan etkileri de mevcuttur. Kan damarları kalp damarları tıkanabilir kateter ile anyijoya gerek kalabilir. Kalp krizi, inme ve ölüm oranları testosteron terapisinden sonra %30 oranında artmaktadır. Daha birçok yan etkisi bulunan bu tedaviden önce doktorunuzla riskleri ve sonuçları iyice tartışın.