Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Testis kanseri erkeklerde 15 ila 35 yaş arasında görülen en yaygın kanser türüdür. Büyük ölçüde bir belirti vermeden gelişir ve ilerler.

 

Her ay kendi kendinizi kontrol etmeniz önerilir. Bir belirti mutlaka fark edilir. Sağlık kontrolüne gidildiğinde nasıl doktorunuz sizi muayene ediyorsa siz de kendinizi düzenli olarak inceleyin. Testislerde kaya benzeri iri sert ya da farklı büyümeler ve değişimler fark edilebilir. Özellikle ağrısız olan testis kanserini erken teşhis etmek zordur.

Duş yaparken hızlı bir kontrol her erkeğin görevi olmalıdır. Herhangi bir kanser türüne göre hayatta kalma şansı yüksek bir kanser türüdür. Yumru görürseniz panik yapmayın.

Hemen doktorunuza gidin ve durumu bildirin. Ağrısız şişlikler görülebilir, testis tümörü erken teşhis edilirse tedavi kolaylaşır. Bezelye boyutundadır ilk evrelerde. İlerledikçe geç kalındıkça büyür ve tedavisi zorlaşır.

Doku değişikliği, rahatsızlık, şişlik, ağrı, yaralanma, bükülme gibi belirtileri vardır. Testis borusunda ağırlık hissi duyulabilir gerekirse antibiyotik verilir. Alt karın ve kasıkta ağrı sıvı birikimi, göğüslerde büyüme, alt sırt ağrısı , nefes darlığı , göğüs ağrısı ve kanlı balgam görülebilir.