Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Terapi Hakkındaki Efsane Ve Gerçekler

Psikiyatriste gitmek kimsenin deli olduğu anlamına gelmiyor. Sıkıntılar ve sorunlar paylaşılıyor ve çözümler aranıyor. Terapi hakkındaki gerçekler..

Efsane: Her terapi bir koltuğa uzanıp çocukluğa inmek demek değildir. Gerçek dünyada yapılacak bir terapi seansında size yardımcı çözümler üretilecek birlikte tartışarak sonuca varacaksınız. Geçmiş ve gelecek ortaya konur ve ortak bir yol bulunur.
Gerçek: Terapi, yaşam kalitesini artırmak ve problemleri çözmek için size araçlar sunar. Bu araçlar, ilişki becerileri, öfke yönetimi ve düşünce ve eylem kontrol teknikleriniz için yardımcıdır. Geçmişte takılı kalmamayı sağlar sorunlar hedeflenir ve geleceğe çözüme yönelirsiniz.

Efsane: Terapi deli kişiler içindir. Ağır ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılır. Terapi akıl veya ruh hastası olduğunuz anlamına gelmez.
Gerçek: Terapi günlük yaşamı düzene sokmak içindir. Sadece tek bir kötü olaya dair değil yaşamı komple düzenlemek içindir. Stresli anlarınızı ve takıntılarınızı terapistinizle paylaşın. En ince ayrıntısına kadar tartışın.

Efsane: Sürekli terapide kalacaksınız. Yıllarca tedaviye gitmek terapiye bağımlı kalmak koca bir yalan. Uzun süreli ruhsal sorunlarda uzun bir süre tedavi olunabilir. Birkaç hafta veya ay içinde de kaliteli yaşama kavuşmak mümkün.
Gerçek: Kısa vadeli terapiler. Hayatımızda önemli değişimler 1-4 seans arasında bile gerçekleşir. Stres ve anksiyete tedavisi ortalama bu sürede biter. İlişkilerimizi geliştirmeye yardımcı olur, uyku, kilo ve sağlık yönetimini ele alır. Hedeflere etkin yaklaşımı sağlar.

Efsane: Terapistler Sadece dinler. Doktorunuz sadece nasıl hissediyorsunuz deyip sadece dinlemez. Dinlemek işlerinin önemli bir parçasıdır. Hedef sorular ve cevaplarla sonuca ulaşırlar. Öğretim becerilerini sunarlar. Yeni becerilere adım atmanızı sağlar.
Efsane: Tüm terapiler aynıdır. Konuşmaya dayalıdır ama her hasta ile konuşulan farklıdır. Çözüm odaklı terapi içeriği belirlenir ve oraya odaklanılır. Kişilerle iletişim hakkında bilişsel davranışçı terapi ile kabul ve taahhüt terapisi uygulanabilir.