Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Temel Cilt Sorunları Ve Tedavileri

Cilt hastalıklarını yakından inceleyelim. Nedenleri, belirtileri ve özelliklerini öğrenelim..

Zona. Ciltte yanma, karıncalanma ve hassasiyet belirtileri görülür. Bir noktada döküntü görülmeye başlar. Bir iki hafta sonra ağrılı kabarcıklar gözlenir. Gövdede ve kalçada oluşur fakat her yer de tipik olarak görülebilir. Ağrı ve uyuşma ömür boyu sürebilir fakat hastalık geçebilir. Antiviral ilaçlar, steroidler, antidepresanlar, ve topikal ajanlar ile tedavi mümkündür.

Kurdeşen-Ürtiker. Alerjik reaksiyondur, kaşıntı, batma ve yanma görülür. Geniş alanlara yayılabilir. İlaç, yiyecek, katkı maddeleri, aşırı sıcaklar ve boğaz enfeksiyonları neden olabilir. Antihistaminikler rahatlama sağlayabilir.

Sedef hastalığı. Beyaz ve gümüş pullu deriye sahip bir hastalıktır. Kırmızı ve bulaşıcı döküntüler kafa derisi, dirsek, diz gibi yerlerde görülür. Yaşam boyu sürebilir. Zayıf bağışıklık sistemine giren kötü hücre etkilenmesinden kaynaklanır. Cilde uygulana ilaçlar, ışın terapisi, iğne ve enfüzyon yollu ilaçlarla tedavi edilebilir.

Egzama. Deri iltihaplı, kuru, kızarık ve kaşıntılıdır. Bulaşıcı olmamakla birlikte nedenleri arasında stres, tahriş edici sabun gibi ürünler, alerjenler ve iklim değişimleri vardır. Dirsek ve ellerde yaygındır. Tedaviler topikal veya oral ilaçlar ve kremleri içerir.

Uçuk. Ağız veya burun üzerinde küçük, ağrılı ve sıvı dolu kabarcıklardır. Herpeks simpleks virüsü neden olur. Bulaşıcıdır. Ateş, güneş, stres ve adet gibi hormonal sebepleri vardır. Antiviral hap ya da krem ​​tedavi olarak kullanılır.

Et benleri. Altın kahve ya da ten rengi olabilir. Genellikle boyun, göğüs, sırt, koltuk altı, meme altında görülür. Kadın ve yaşlılarda sıkça görülür. Tehlikeli değildirler, giyinme sırasında sıyrılarak tahriş olabilirler. Dondurma, yakma veya kesme yoluyla doktor tarafından alınır.

Akne. Yağlı ve ölü cilt hücreleri sivilce yapar. Gözenekler tıkanır ve iltihap yapar. Hormonlar ve bakteriler etkiler. Her bölgede görülür. Yağlı cildi temiz tutun, cilt dengesini sağlayın, sivilceleri sıkmayın ve sivilce bakım ürünlerini kullanın.