Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Teknoloji ve internet bağımlılığınız ne derecede siz bilirsiniz. Ancak sonuçları kötü olabilecek bu soruna dur demek gerekebilir.

Mental bozuklukların kaynağında yatan bu bağımlılık son yıllarda daha popüler olmuş ve artmıştır. Akıllı telefon ve bilgisayarlar bunu artırmıştır. Bazı ülkelerde teknoloji bağımlılığına karşı rehabilitasyon ve tedavi üniteli klinik ve merkezler mevcuttur. Çocuklar ebeveynlerinden alışır ve gelişim çağındaki çocukların yanında bu konuda daha titiz olunmalıdır. Akıllı cihazlarla çok fazla vakit geçirmek, sürekli Facebook, Instagram gibi sosyal medyadan fotoğraf ve durum göndermek, yorum yapmak iletişim kurmak yetişkinleri ve çocukları rahatsız edecektir.

Eğlenceli olduğunu düşünsek de akıl ve ruh sağlığı için risklidir. Uykusuzluk, depresyon ve içe bağımlılık kapanıklılık asosyallik getirir. Selfie modası da pek çok durumda kişiye kötü yansır. Öğrenciler online oyunlar, sohbet, yorum, beğenme gibi özellikleri çok sever. Gençler ve büyüme çağındakiler de ailede var ya da yok bu bağımlılığa dahildir. Psikiyatri ve psikolog eşliğinde terapiye katılmak gerekebilir. Gün be gün kullanım oranı azaltılarak da uzaklaşılabilir.