Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tek Başına Yapılan Seks Her Zaman Güvenilir Değil

Evet, yanlış duymadınız. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tek başına yapılan sekste bile kişiye geçebiliyor.

Yani mastürbasyon ya da tek kişinin kendine cinsel anlamda yetmesi çok güvenli değil. Amerikan sağlık haberlerinin son yayınlanan cinsel haberine göre, kendi kendine verilen zevk her zaman hoş sonlanmıyor. Tek kişilik sekste hastalık kapılmayacağı garanti edilemiyor. Cinsel hastalıklar bu şekilde de kapılabiliyor.

Florida Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, oral cinsellik ve mastürbasyon ya da diğer aletlerle yapılan cinsel ilişkide HIV enfeksiyonu kapılabiliyor. Oral seks bu konuda en tehlikeli alan. El, seks oyuncakları, fantezi içerikli cinsel eşyalar, ağız yoluyla HIV virüsü kapılabilir hatta AIDS olunabilir. %15.7 oranında büyük bir risk söz konusu. Oral seks ise bu riski 6 kat kadar daha artırıyor.

Genital ve oral seksin getirdiği HIV riski tek başına yapılan mastürbasyon, oral seks ve seks oyuncakları (yalancı plastik penis, vibratör, vb) ile yapılan sekste de oldukça fazla. Oral seksten ya da seks oyuncaklarını kullanmadan önce %100 temizlikten ve hijyenden emin olmak gerekir. Temizlik ve hijyensiz bir seks tek başına da karşılıklı olarak da hastalıklara neden olur ve çoğu zaman geri dönüşü olmaz.