Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tatlandırıcıların Zararları: Tatlandırıcılar Şişmanlatır mı?

Yediğimiz, içtiğimiz bazı içecek ve gıdalar direkt olarak vücut yağımızı arttırabilmektedir. Özellikle de obezite ile mücadele etmek için diyet yapanlar bu konuya çok dikkat etmelidir.

Tatlandırıcıların Yağlanmaya ve Şişmanlamaya Etkisi

Vücudun yağ azaltma stratejisini yapay tatlandırıcıların fazla miktarda kullanılması bozabilir. Yapılan birçok çalışma suni tatlandırıcıların, sıfır kalori değerlerine rağmen vücut yağlarını arttırabildiği görülmüştür.

Bu olumsuz etki, tatlandırıcıların yiyecek ve içeceklerin içinde bulunduğu her durumda geçerlidir. Bunun dışında yapay tatlandırıcıların sıradan şekere göre daha fazla yağlanmaya yol açtığı bilinmektedir.

Tatlandırıcı ve Obezite İlişkisi

Kimi araştırmacılara göre ise yapay tatlandırıcılar iştah kontrol mekanizmasını bile bozmaktadır. Bundan dolayı da bireyler normalde almaları gerekenden çok daha fazla gıda tüketmektedirler. Hatta kalorisiz tatlandırıcılar direkt olarak obeziteye neden olabilirler. İstatistikler kalori hesabının tüketilen bazı gıdaların yağ oluşturucu etkisini ölçmede hatalı olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle diyet yaparken belirlenen stratejide alınan gıdaların biyolojik etkileri de göz önüne alınmalıdır.

Fazla kilolara karşı verilen savaşın kazanılabilmesi için hastaların da besin endüstrisinin de sorumlulukları vardır. Bu nedenle gıda ve içecek endüstrileri kritik bir role sahiptir. Diyet ürünlerinin daha fazla yağ oluşumuna neden olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Bunun yanı sıra gıdalardan doğal lifi çıkarmayı da durdurmaları gerekmektedir. En önemlisi de rafine gıdalar ve gıdalardaki katkılar konusunda çok titiz davranılmalıdır.

Diyete kararlı kişiler bu savaşın en önemli savaşçılarıdırlar. Hafif günlük egzersizler ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmaya çalışmalıdırlar. Giderek daha fazla organik gıdalara yönelmek bu savaşın kazanılması yönünde doğru bir adım olacaktır.