Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tatillerde Fark Etmeden Kulak Sorunları Yaşayabiliriz

Deniz, havuz, gürültülü bir disco veya başka bir sebeple kulaklarımız mikrop kapabilir rahatsızlanabilir, dikkat..

 

Yaz ayları kapıda. Erken rezervasyonlar, hafta sonu kaçamakları derken tatil planları da şekilleniyor.  Tatil planlarınızın kulağınızla çok yakından ilişkili olduğunu biliyor muydunuz? İşitme organımız olmasının yanı sıra vücudumuzun dengesini sağlamada da çok önemli bir rol oynuyor kulağımız. Dengemizi sağlayan iç kulakta çeşitli mekanizmalar var. O nedenle kulağı etkileyen süreçler denge sistemini de etkileyebiliyor. Dikkat etmediğimiz taktirde bir anda risk altına girebilir ve işitme ile ilgili sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Zira uçarken, dalarken, havuzda, denizde, disko-eğlence derken gürültülü ortamda, yaylada-dağda ya da yüksek sesle kulaklıkla müzik dinlerken kulak sağlığınızdan olmanız işten bile olmayabilir. İşte o riskleri Acıbadem Levent Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Seçil Uçar, milliyet.com.tr için anlattı. 

 

 

UÇAKTA

Uçakla yolculuk son yıllarda çok sıklaştı hatta artık günlük hayatımızın içine kadar girdi. Ulaşımda zamandan kazandırması açısından hayatı kolaylaştıran uçak yolculuğunda sağlığımız açısından bazı noktalara da dikkat etmemiz gerekiyor. Onlardan biri kulaklarımız. Zira uçak yolculuğu sonrası pek çok kişi soluğu Kulak Burun Boğaz uzmanının kapısında alıyor. Neden mi? Uçak yolculuklarında özellikle inişlerde basınç farkından dolayı kulaklarımız çok etkileniyor. Kulak zarı orta kulaktaki basıncın düşüşüyle içeri doğru çöküyor ve östaki tüpü denilen ağız boşluğu ve kulak arasındaki dengeleyici tüp eğer yeterli çalışmıyorsa çok ciddi kulak sorunlarına yol açabiliyor bu durum. Bu nedenle özellikle uçak yolculuğu öncesinde alınması gereken önlemler var. Öncelikle üst solunum yolu enfeksiyonu açısından herhangi bir şikayetimiz olmamalı. Varsa, uçmamamız gerekiyor çünkü bu durum, geniz akıntısı ile beraber östaki tüpünü tıkıyor ve kulağın basıncı eşitlemesini engelliyor. Alerjik rinit, kulak kiri, orta kulak enfeksiyonu, orta kulakta sıvı birikmesi gibi bir şikayetimiz varsa mutlaka önce tedavi olup uçağa ondan sonra binmemiz gerekiyor. Eğer ki bu durumda binilirse östaki tüpü orta kulak basıncını eşitleyemiyor ve kalıcı işitme kayıpları, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikimi, şiddetli kulak ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bebekler ve çocukların östaki tüpleri henüz daha gelişmediği, sık solunum yolu enfeksiyonu geçirebildikleri ve geniz eti problemi sık görüldüğü için onlar çok daha risk altında. Dikkatli olmak gerekiyor. Uçağa bindiğimizde sakız çiğneme, şeker emme, esneme ve ağızı burnu kapatıp yutkunma hareketi ile östaki tüpünü açıcı hareketler yapmamız gerekiyor. İniş sırasında da bu hareketleri yapabilmek için uyumamalı. Kulaklığımız varsa mutlaka çıkarılmalı. Alkol, kafein gibi maddeler uçuş sırasında kullanılmamalı, bol su tüketilmeli.

DALIŞTA

 

Hobiler arasında artık daha fazla yer alır oldu dalmak. Denizin muhteşem derinliklerinde geçirilen zaman kişiyi yeniliyor, detoks etkisi yaratıyor. Ancak aman dikkat! Dalış keyfinizin zehir olmaması için, yine gözünüz bir yandan da kulağınızda olmalı. Zira derine dalındığında oluşan basınç değişiklikleri kulak, burun, boğaz bölgesindeki herhangi bir enfeksiyonunun diğer bölgelere yayılmasına neden oluyor veya dalış sırasında basınç östaki tüpü ile eşitlenemezse kulak zarında delinme, kanama, orta kulakta enfeksiyon, iç kulakta denge sisteminin etkilenmesi gibi sıkıntılara yol açabiliyor. Dalış yapmak için mutlaka östaki tüpünün açık, üst solunum yolları açısından sağlıklı olunması gerekiyor. Alerji, sinüzit ve boğaz enfeksiyonu varsa dalış esnasında yayılacağı için önce tedavi edilmeli. Aksi halde kulak zarında delinme, iç kulaktaki zarların delinmesine bağlı işitme kaybı, enfeksiyonun yayılması gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor.

DENİZDE HAVUZDA YÜZERKEN

 

 

Yüzerken havuzda en sık görülen sorun kulak iltihabı. Havuzun kirli olmaması son derece önemli. Dış kulak yolu çok kolaylıkla havuzdaki mikroorganizmalardan enfekte olabiliyor. Geçmeyen bir kulak ağrısı ortaya çıkarsa birkaç saat içinde mutlaka KBB uzmanına görünülmesi gerekiyor. Kulakta zarında delik varsa veya çocuğunuzun kulak zarına tüp takıldıysa kesinlikle yüzerken başını suya sokmamalı, yüzerken kulağa su sıçramamalı. Zira enfekte sıvı orta kulağa geçip daha ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor. Son derece dikkatli olmak şart. Duş alırken de kulak zarında delik varsa veya çocuğunuzun kulağında tüp varsa içeriye kaçan su enfeksiyona yol açıyor. Bu nedenle korunmak için kulağa pamuk koyup ardından üzerine vazelin sürmek gerekiyor. Ancak önemli bir ayrıntı, pamuğu koyduktan sonra vaselini üzerine sürmek. Aksi halde kulakta vazelin kalıntıları kalıyor. 

DİSKODA GÜRÜLTÜLÜ ORTAMDA

 

Gürültülü ortam çok önemli bir sorun. Diskoda, eğlence sırasında, kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlerken hatta iş ortamında pek çok gürültüye maruz kalınabiliyor. Oysa kulaklarımız belli bir desibelin üzerinde zarar görüyor. Bu nedenle yüksek sesle müzik dinlemek kesinlikle yanlış. O esnada zararı fark edilemeyebiliyor ancak bir test yapıldığında işitme kaybı ortaya çıkabiliyor. Bazı gençler inanılmaz yüksek sesle müzik dinliyor ama onlar potansiyel ileride işitme kaybı olacak kişiler. Kulağınızdan en ufak bir şüpheniz varsa hemen KBB hekimine gitmek gerekiyor. Yüksek volümlü ortamlarda çalışan kişilerin de düzenli işitme testi yaptırması, iş güvenliği açısından çalışılan yerin bunu sağlaması gerekiyor. 

YAYLADA DAĞDA

 

Türkiye’nin harika yaylaları son yıllarda yerli ve yabancı turistlerce daha fazla talep görüyor. Tepelerden insanın içini açan manzara, bir yandan da kulak basıncına yol açıyor. Eğer bulunulan atmosfer basıncı ile gidilecek atmosfer basıncı arasında fark varsa kulağın bunu dengelemesi çok önemli. Östaki tüpü açık, üst solunum yolu enfeksiyonu olmayacak şekilde yüksek rakımlara çıkılmalı. Aksi halde kulak enfeksiyonu, kulakta ağrı gibi birçok ciddi komplikasyona yol açması kaçınılmaz.