Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Taşıyıcı Annelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Taşıyıcı annelik hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir? Vekil anneliğin geleneksel ve gestasyonel olmak üzere iki şekli var.

Suni tohumlarla taşıyıcı annelik geleneksel türü. Babadan alınan spermler kadında tohumlanıyor yani döllendiriliyor. Bebek büyümesi gelişimi ve doğuşu taşıyıcı anne tarafından gerçekleştiriliyor. Diğer türünde ise IVF tekniği kullanılıyor. Yani anneden yumurta babadan sperm alıp döllendirilerek rahme aşılanıyor.

Yasal anlamda da daha net bir yöntem. Bir kadın neden taşıyıcı anne kullanır? Rahimde problemleri varsa, histerektomi ile rahmi alınmışsa veya şideetli kalp hastalığı, gebeliği önleyen durum gibi tıbbi riskleri varsa bunu seçer. Diğer üreme teknikleri denenip başarısız olunduktan sonra bu seçenek düşünülmeye başlanır.

Yaş ve medeni durum gibi kriterlerden dolayı evlat da edinemiyorsa son çaresi budur. Arkadaşlardan veya aileden genelde bu durumda yardım alınabilir. Taşıyıcı annenin sağlıklı ve güvenilir olması önemlidir. Bunun dışında taşıyıcı annelik ajanslarından da uygun donör bulunabilir. Doğum riski olmayan, en az 21 yaşında sağlıklı bir kadın seçilmelidir. Rahim haritası incelenir ve cinsel ve benzeri kalıcı bulaşıcı hastalığı yoksa uygun bulunur.