Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tarçın Zayıflatırmı-Tarçının Faydaları

tarçın zayıflama faydaları

tarçın zayıflamaya faydaları

Ana vatanı Orta Amerika ve Güney Asya olan tarçın, defnegillerden bir ağaç cinsinin kabuklarının rulo haline getirilip kurutulması ile elde edilir. Daha çok toz şeklinde kullanılan tarçın genellikle tatlılara farklı bir lezzet ve koku vermek için kullanılırken çay olarak da tüketilmektedir.

Baharatlar arasında sağlığa pek çok faydası ile öne çıkan tarçın son yıllarda daha çok kilo vermeye yardımcı etkisiyle adından söz ettirse de pek çok hastalığı da önleyici bir etkiye sahiptir. Tarçının içinde bulunan bir takım bitkisel kimyasal maddeler, insulin direncinin doğal yollardan tedavisine yardımcı olmakta ve kan şekerini dengelemektedir. Kısacası diyabete bitkisel çözüm arayanlar, tarçının bu kan şekeri dengeleyici etkisinden faydalanabilirler

Tarçının faydaları arasında mantara bitkisel çözüm olması da hatırda tutulmalıdır. Tarçın mantar enfeksiyonlarına kesin çözüm arayanlara şiddetle tavsiye edilir. Mantar enfeksiyonlarına karşı inanılmaz bir etki gösteren tarçın, mantarlı bölgedeki bakterileri yok ederek mantarın tamamen iyileşmesini sağlıyor. Bunun için tarçın çayı veya tarçın kabuğu yağı kullanılıyor. Tarçının genital bölgede kullanılması özellikle hanımlarda yangıya neden olabilmektedir.

Tarçın mide ağrıları ve grip, nezle gibi hafif hastalıklar için de oldukça yararlı bitkisel bir çözümdür. Anti bakteriyel özelliği ile tarçın, çay şeklinde tüketildiğinde midedeki bakteriyel enfeksiyonların iyileşmesinde etkili rol oynuyor. Aynı şekilde bakteri kaynaklı grip ve nezlede bakteriyi öldürücü özellik göstererek iyileşme sürecine büyük destek sağlıyor. Bağırsak sorunları için de önerilen tarçın, özellikle irritabl bağırsak sendromuna çok iyi geliyor. Rahatsız edici bağırsak hareketlerini en aza indirgeyen tarçın, mide krampı ve ülser gibi sağlık sorunlarında etkili bitkisel bir çözümdür.

Araştırmalara göre tarçının kanseri önleyici bir özelliği de bulunuyor. Özellikle tümör, mide kanseri ve melanom tedavisinde tarçın iyileştirici bir özellik gösterirken bu rahatsızlıkların oluşumunda önleyici bir etki de yaratıyor. Günümüzde kanser hücrelerini besleyen maddenin şeker olabileceği tartışılıyor. Kan şekerini kontrol edip onu dengeleyen etkisiyle tarçın bu anlamda kanseri önleyici bir özelliği de içerisinde barındırıyor. Ayrıca tarçında kemik sağlığı için gerekli olan yeterli manganez bulunduğu için, tarçın tüketimi düzenli hale getirildiğinde kemik erimesi gibi ciddi kemik hastalıkları da önlenmiş oluyor. Kan dolaşımını hızlandıran tarçın, pıhtılaşmayı engelleyici özelliği ile kalp hastaları tarafından da sık tüketilmelidir.

Tarçın Zayıflatırmı?

Tarçın doğru kullanıldığında zayıflatma özelliği gösterebilir. Tarçın içeriği ve kimyasal yapısı gereği kanı sulandırarak kan dolaşımını arttırır. Dolayısıyla metabolizmayı hızlandıran etkisi vardır. Kan dolaşımının hızlanması, vücudun tüm organlarındaki hücrelere daha fazla oksijen ulaşması anlamına gelir. Kan dolaşımının artmış bir vücut kısacası kilo vermeye elverişli bir vücut demektir. Günümüzde Gülben Ergen, Demet Akalın gibi ünlüler tarafından uygulanan Tarçın Diyeti ile zayıflayanlar, bu diyetin kısa sürede forma girebilmek için son derece etkili olduğunu belirtiyorlar.

Tarçın anti bakteriyel özelliği ile diş ve diş hastalıklarında da oldukça yararlıdır. Diş ve diş etinde bakteri kaynaklı oluşmuş çürük, diş eti çekilmesi gibi rahatsızlıklarda tarçın yağı buradaki bakterili oluşumdan kurtulmada işe yarayan bitkisel bir çözümdür. Tarçın yağı gargara şeklinde kullanılabilir ya da dişleri fırçalamadan önce rahatsızlığın bulunduğu bölgelere iyice yedirilerek sürülebilir.

Depresyon gibi psikolojik hastalıklara faydası olan tarçının bilimsel olarak da sinirliliği yok edici ve mutluluk verici bir kokusu olduğu kanıtlanmıştır. Depresyon tedavisinde kullanılan tarçın, çay şeklinde tüketilmektedir. Bağırsak hastalıklarına iyi geldiğini söylemiştik fakat bazı bağırsak bakterilerinin depresyonu tetiklediği biliyor. Bu durumlarda bağırsaktaki bakterilere etki eden tarçın, depresyonu yenmede de etkili olmuş oluyor.

Tarçın dezenfektan olarak da kullanılabiliyor. Su da seyrelttiğiniz toz tarçın ile lavabo, mutfak tezgahı, kapı kolları gibi alanların daha hijyenik olmasını sağlayabilirsiniz. Kansere neden olan kimyasal temizleyicilerin aksine doğal bir dezenfekte alternatifi olan tarçın ile evinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca yine suda seyreltilen toz tarçın ile yüzünüzü yıkayıp cildinizin nem dengesini koruyabilir, tarçınlı suyu cilt temizleyici tonikler yerine kullanabilirsiniz.