Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tarçın, Doğurganlığı Olumlu Mu Etkiler?

Tarçın, tatlı ve tuzlu gıdalarda kullanılan hoş ve farklı bir baharattır. Kadınlarda doğurganlığı artırır, kısırlığı tedavi eder ve düzensiz adet döngülerini düzenler.

New York’ta Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar bu çalışmayı yürütmüştür. Günlük tarçın takviyeleri polikistik over sendromu olan kadınlarda aktif olmayan plasebo sendromlarında etkilidir. 6 aylık bir süreç sonunda tarçının onarıcı etkileri görülür.

Adet döngüsünde problem seviyesi ve gebelikte yaşanan bazı problemler düzelmeye başlar. Homeopatik ve doğal ilaçlar tarçın gibi, üremeyi canlandırıyor bu kanallardaki sorunları çocuk sahibi olmanın önündeki engelleri ortadan kaldırabiliyor.

Doğurganlık çağındaki kadınların %5 ila %10u polikistik over sendromu ve kısırlıktan etkilenmektedir. Metformin gibi yumurtlamayı teşvik eden ilaçlar kilo kaybı yapsa da doğurganlığı artırıcıdır. Diyabetik hastalarda insülin direncini düşürebilen tarçın kişiye özel miktarda alınmalıdır.

Kadınlarda rahim ağzı ve serviks, yumurtalık kanserlerinin de önüne geçebilmektedir. Doğal beslenme yumurtalıkların fizyolojisini de olumlu etkiler.