Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tansiyon İlaçları Bunamaya Yardımcı Olur Mu?

Bazı tansiyon ilaçlarını kullanmak yeni bir araştırmaya göre yaşlı insanlardan bunamayı yavaşlatarak önlüyor.

ACE inhibitörleri üzerinde etki ederek demans denilen bunamayı, beyin işlevlerinin uyuşturularak bellek ve diğer zihinsel becerilerin kullanım süresini uzatabiliyor. İlk altı ay içinde bu kişilerde hafif bir ilerleme görülmüştür. Beyin içindeki kan akışını hızlandırır.

Bu ilaçlar, kaptopril (Capoten), fosinopril (MONOPRIL), lisinopril (Prinivil veya Zestril), perindopril (Aceon), ramipril (Altace) ve trandolapril (Mavik) gibi sık kullanılan ilaçları kapsar. Bu tür ilaçların kesin ve belli bir yararı olduğu söylenemez.

Sadece gözleme dayalı bir sonuçtur. Kan basıncı ve kolesterol düzeylerini kontrol eden bu ilaçlar kalp damar sağlığını ve beyin sağlığını olumlu etkiler. Bunama gelişme riski bu kişilerde daha düşüktür. Yaş ortalaması 77 olan 350 kişide denemeler yapılmıştır.

Kan testleri ve nörolog eşliğinde yapılan izlemlerden bu sonuçlar çıkmıştır. Kan basıncı ilaçlarla düştüğünde beyin içindeki kan akış yönü ve hızı da değişir. Beyne giden kan akışındaki tıkanıklık giderildiğinden beyinsel işlevler düzelir. Beyin iltihabı azalır. Çalışmalar halen sürmektedir.