Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tanatoloji Nedir? Sağlık Alanındaki Etkileri Nelerdir?

Ölüm, uzun süreli kronik hastalık, akut ya da travmatik bir olayla ilgili durumlar bütününü inceler. Tanatoloji ölümü inceleyen bilim dalıdır.

Kaybın doğasını anlamak bununla barışmak gerekir. Sevdiğimiz kişiler de olsa biz de olsak bir yabancı da olsa her canlının sonu ölümdür. Hayatımız boyunca kayıplar yaşayacağız. Ölümcül bir hastanın ölmesi ise, tıbbi, sosyal , psikolojik ve ruhsal sorunları kavrayabilme hayatlarının bu bölümü sırasında bireylere ilişkin bütün önemli yönleri vardır. Ölümle yaşam arasında kronik hastalığı olan biri ölebilir. Psikolojik anlamda tüm yönleriyle ele alınabilir. Kültürel ve spiritüel sorunlar, hastaların ailesi ve yakınlarını ilgilendiren boyutudur.

Kültürel ve dini bakış açısında her toplumun ölüm kederi farklı yaşanır. Gömme ve cenaze ya da yakma ve anma törenleri farklıdır. Hastalık sonrası bakım aynı zamanda ölüme çok yakın biri tarafından da bakım beklenir. Hastalığın zararlı etkilerinden fiziksel ve ruhsal bakımla arınılır. Travma ve ölüm süreci, beklenmedik ölümlerde travma geçirilir. Durumla başa çıkmaya çalışılır, keder, yas ve kayıp gözden geçirilir. Ölüme hazırlanma, matem ve yas, farklı sosyal çevrelerin ölüme bakış açısı toplumbilimciler tarafından incelenmektedir.