Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Tam Anlamıyla Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı ?

Ağız ve diş bakımı, sağlığımız açısından çok önemli ve sosyal çevremizle olan ilişkilerimizi yakından etkileyen bir durumdur. Ağız diş bakımını gerektiği şekilde yerine getirmeyen kişilerde ağız kokusu meydana gelebilmektedir.

Sosyal hayatta ağzı kokan kişiye karşı yaklaşım mesafeli ve uzaktan olur. Çünkü kimse ağzı kokan kişiye, onu kırmamak adına ” Ağzın kokuyor” şeklinde bir ifade ile yaklaşamaz. Bunun yerine yavaş yavaş uzaklaşmayı tercih eder. Bunun sonucunda da ağzı kokan kişiler, zamanla yalnız kalmaya maruz kalabilir.

 

Bu durumun bizlerin başına da gelmemesi için tam anlamıyla Ağız ve Diş Bakımını yerine getirmeliyiz.

Ağız ve diş temizliği, denildiğinde ilk akla gelen dişlerin fırçalanması yöntemidir. Bu yöntem tamamen yetersiz ve ağzın tam olarak temizlenmesine imkân sunan bir uygulama değildir.

Ağız ve diş temizliğini tam anlamıyla yapabilmek için izlenmesi gereken yol şu şekildedir.
Öncelikle dişlerimizi, her öğün sonrası düzenli olarak fırçalama alışkanlığını edinmeliyiz. Dişlerin fırçalanması esnasında, dilin üzeri de mutlaka temizlenmeli, fırçalama işleminin ardından; dilin altında kalan, iç yanakta bulunan ve boğazda biriken mikroorganizmaları yok etmek adına mutlak her fırçalama sonrası gargara işlemi uygulanmalıdır.

Bu sayede fırçanın ulaşamadığı bölgelerdeki organizmalar ortadan kalkmış olur.

Bunların yanı sıra dişlerin arasında sıkışıp kalmış olan mikroorganizmalar içine günde 1 kez olmak üzere diş ipi uygulanarak dişlerin arasındaki mikroorganizmalarda yok edilmelidir. Bu aşamadan sonra tam anlamıyla ağız ve diş Bakımı sağlanmış, kokmayan bir ağıza, dolayısıyla da sağlıklı ve kalabalık bir sosyal arkadaş grubuna ulaşılmış olunabilir.