Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Suyun Faydaları Ve Eksikliğinde Görülen Sorunlar

Başlıca içeceğimiz ve onsuz yaşayamayacağımız suyun temel faydaları nelerdir? Eksikliğinde nelerle karşılaşırız?

En temel içeceğimiz suyun eksikliği önemli sağlık sorunlarına yol açıyor

 

Günümüzde insanlar susuzluk yaşadığının bile farkına varmıyor. Gün içinde içilen çay ve kahveden alınan suyun yeterli olacağını düşünülerek, suyun vücuda olan olumlu etkisi göz ardı ediliyor.

Oysa ki su, bireyin en temel ihtiyacıdır. Eksikliği, önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır…

 

Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, suyun yararları ve tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi…

 

Su içmek aklıma gelmiyor demeyin!

Su içmek, her insan için bir alışkanlık haline gelmelidir. Su içmek aklınıza gelmiyorsa masanızda sürekli bir şişe su bulundurun ve gün içinde yudum yudum için.  Su içtikçe ağzınızın kuruyup sürekli su içme ihtiyacı yaşadığınızı göreceksiniz. Böylece farkında olmadan gün içinde 1,5-2  lt su içmiş olursunuz.

Su kilo vermeye yardımcı olur!

Su “0” kaloridir ve mideye dolgunluk hissi verdiğinden kilo kaybına yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.Düzenli su tüketmek, az yemek yemeyi ve su içme isteğinin devam etmesini sağlar…

Sabah kalkar kalkmaz, gece yatmadan içilen bir bardak su, tokluk hissi açısından önemlidir. Su içerek idrarla yağ atma düşüncesi ise yanlış bir inanıştır. Suyun zayıflatıcı etkisi yağ yakımından değil, verdiği tokluk hissinden kaynaklanmaktadır.

 

Sağlık için günde 2-2.5 litre su tüketmek çok önemlidir. Tükettiğimiz besinlerin sindirimi, emilimi, zararlı maddelerin vücuttan atılması, vücut ısısının hep aynı seviyede kalması, asit-baz dengesi suyun başlıca görevleri arasındadır.”

 

Su yeterince tüketilmediğinde önemli sağlık sorunlarına neden olur. Vücudumuzun en önemli yaşam kaynağı olan suyun eksikliğinde; baş ağrısı, unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu gibi sağlık sorunları yaşanır…

 

Beynin %90’ı sudan oluşmaktadır 

Bu nedenle susuzluğun ilk belirtileri beyin fonksiyonlarında ortaya çıkmaktadır. Oluşan baş ağrısı ilaç kullanmaya gerek kalmadan sadece su içmekle bile tedavi edilebilir.

Ciltte kuruluk: 

En büyük organ deridir. Susuzluk nedeniyle ciltte meydana gelen kuruluk, kırışıklıklara neden olur. Ne kadar çok su tüketilirse,yaşlanma belirtilerini o kadar geç ortaya çıkar.

Kalpte yorgunluk: 

Alınan sıvı miktarı yeterli ise kalbin çalışma hızı normal olacak ve ritm sorunları daha az yaşanacaktır.

Saç dökülmesi ve kepeklenme: 

Az su tüketimi saç derisi kuruması ile birlikte kepeklenmeye neden olabilir. Bu da saç derisinin tutulmasını azaltıp, saç dökülmelerine zemin hazırlayabilir.

Kabızlık:

Sindirim sitemi daha yavaş çalışır ve kabızlık meydana gelebilir.

Kabızlık:

Sindirim sitemi daha yavaş çalışır ve kabızlık meydana gelebilir.

Düzensiz tansiyon: 

Uzun vadeli susuzluk ciddi problemlere neden olur. Tansiyon, kan dolaşımı, sindirim, böbrek görevleri ciddi olarak etkilenmektedir.

Böbrek problemleri görülebilir: 

Böbrekler aynı zamanda boşaltım sistemidir. Yani vücudu toksit maddelerden uzaklaştıran sistemdir. Bu sistemin çalışması için bol sıvı gerekir. Çünkü toksit maddeler de su ile atılır.

Vücut direnci: 

Gribe karşı da, vücut direnci için de susuzluğun bertaraf edilmesi çok önemlidir.