Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sütün Faydası Saymakla Bitmiyor

Beslenme ve Diyetetik uzmanları son yaptıkları araştırmalarda sütün yeni faydalarını keşfettiler.

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç, sütün içeriğinde bulunan 40’tan fazla besin öğesi ile bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini, farenjit gibi kış hastalıklarını önlediğini söyledi.

İnanç, yaptığı açıklamada, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte gribal enfeksiyonlarda görülen artış nedeniyle, bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli olarak süt içilmesini önerdi.

Mevsim değişimiyle birlikte görülen bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu üst solunum yolu enfeksiyonlarında artma gözlendiğini belirten İnanç, “İçeriğinde 40’tan fazla besin öğesi bulunan süt tüketimi; grip, soğuk algınlığı, farenjit gibi kış hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynuyor” dedi.
İnanç, sütün yaşamsal bir sıvı olduğunu ve yaşamın her evresinde önemli olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Sütün içeriğinde bulunan 40’tan fazla besin öğesinin savunma sistemini oluşturan hücrelerin iyi çalışmasını sağlayarak vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor. Sütteki temel besin maddeleri protein, yağ, süt şekeri, mineral maddeler ve vitaminlerdir. Her gün düzenli olarak içilen iki bardak süt, çocuk ve yetişkinlerin günlük mineral ihtiyacının tamamını karşılayabilmektedir. Sütün içerisinde bulunan yağ çok zengin bir enerji kaynağıdır ve esansiyel (mutlaka dışarıdan alınması gerekli) yağ asitleri ile A, D, E, K vitaminlerini de barındırması açısından önemlidir.”