Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Doğumun son haftalarına girmiş olan anne adayları için en merak edilen konulardan biridir kuşkusuz ki en çok süt yapan yiyecekler listesi. Her anne bebeğini kendi sütü ile beslemek ister.

Her bakımdan bebeğe mucize etkisi yaratan ve tüm hayatı boyunca anne sütünün vermiş olduğu etkiyle yaşayacak olan bebeklerimiz, gerektiği kadar anne sütünden yararlanabilmelidir.

 

Bebeğimize anne sütü ile beslememiz için öncelikle süt üretimini başarmamız gereklidir. Birçok anne adayı: “sütüm yok, sütüm gelmiyor” şeklinde sorunlarını dile getirebilirler.

Bu duruma engel olabilmek ve bebeğimizi doyana dek emzire bilmek amacıyla süt yapan yiyeceklerin neler olduğunu bilerek bol bol tüketmemiz gerekmektedir.

Annenin süt artırımına katkı sağlaması adına bol bol tüketmesi gereken yiyeceklerin başında tüm kategorileri içine alan; Et ürünleri, süt ürünleri, tahıllı yiyecekler, mevsim meyvesi ve yine mevsimine ait sebzeler şeklinde düzenli olarak tüketilmelidir.

Anne sütünü artırmaya yarayan sebzeler olarak;

Ispanak, Isırgan otu, pazı, semizotu, balkabağı, enginar, dereotu, maydanoz ve havuç gibi yiyecekler başı çekerken süt artırımına katkı sağlayan meyveler olarak da; muz, hurma, nar, kuru incir, elma, armut ve ayva gibi meyveleri sayabiliriz. Saymış oluğumuz besinler bol bol ve düzenli olarak tüketildiğinde, annenin süt oranında bir artış gözlenecektir.

Süt artışında sıvı tüketimi çok önemlidir.

Bol bol su tüketimi annede süt oluşumuna katkı sağlar. Beslenmenin yanı sıra annenin sahip olduğu psikoloji durumu da süt oranında önem arz etmektedir.

Psikolojik sorunlar içerisinde olan annenin hormonları ve duyguları normal çalışmadığından normal olarak süt artışı da beklenmemektedir. Bu sorunları ortadan kaldırmak için hekimden yardım yolun agidilmelidir.