Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Süt İçerek Kilo Verme: Süt Zayıflatır mı?

Kilo vermek için süt içerek kalsiyumun zayıflama üzerindeki önemli etkisini görebilirsiniz. Kalsiyum deposu olan sütten günde 2-3 bardak içerek zayıflamayı kolaylaştırabilirsiniz.
Diş ve kemik yapısının en temel minerali kalsiyum, peynir, süt, yoğurt, ayran ve kefir başta olmak üzere, ceviz, kurubaklagiller, fındık, badem ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Bu tür besinler yeterli miktarda tüketilirse kilo verme de önemli etkide bulunuyor.

Kalsiyum Yağ Kaybı İçin Faydalıdır

Enerjisi kısıtlı yüksek kalsiyum içeren diyetlerin düşük kalsiyum içeren diyetlere göre daha fazla yağ kaybı oluşturduğu ve kilo verdirdiği yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Yetişkin bir kişinin günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 miligramdır. Yani günde 2-3 bardak süt ve süt ürünleri tüketimiyle bu ihtiyacı karşılayabilir. Dengeli ve yeterli yağ kaybının sağlanması adına kişiye özel diyetlerde süt ve süt ürünlerine de yer verilmesi gerekir.

Kalsiyum ile ilgili son zamanlarda yapılan araştırmalarda zayıflamaya yardımcı olduğu ile ilgili kanıtlar ortaya çıkmıştır. Yapılan bir araştırmada yüksek kalsiyum içeren düşük kalorili diyet, deneklere uygulandığında yüksek kalsiyum grubunun daha çok zayıfladığı ortaya çıkmıştır.

Ağırlık kaybının özellikle bel çevresinden ve yağ kitlesinden olması da büyük önem taşımaktadır. Zayıflamayı kolaylaştıran kalsiyumun etkisinin vücudumuz tarafınca sentezlenen kalsitiriol denen hormon düzeyini dengelemesi ve vücudumuzdaki yağ depolanmasını azaltması biçiminde açıklanmıştır.

Az yağlı süt ürünleri özellikle bu konuda ön plandadır. Çünkü sütün yağının azalma durumunda kalsiyum oranı değişmemektedir. Bu nedenle de az kalori alınmaktadır.