Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Şüpheli Kalp Hastaları İçin Mr Taraması

Son yıllarda tek foton emisyonlu bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme teknikleri, holter adı verilen koşu bandı testlerinin önüne geçmiştir.

Leeds Üniversitesi araştırmasına göre bu tekniğe dayanarak uygulanan manyetik rezonans görüntüleme yani MR çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. Güvenilir bir yöntem ve teşhis açısından kuvvetli. Koroner kalp hastalığı tanısında oldukça başarılı. Kalp durumu riskli olan şüpheli hastalar için MR taramaları adeta hayat kurtarıyor. Multiparametrik kardiyovasküler manyetik rezonans yaklaşımla invaziv prosedürler veya iyonlaştırıcı radyasyon içermeyen bulgular her açıdan izlenip test edilebiliyor.

Koroner kalp hastalıkları ölüm ve sakatlık nedenidir. Kan damarları ve kalp arterleri yağlanıp daraldığında felç ve ölüm kaçınılmaz olur. MR taraması ile riskli durum önceden belirlenir. Anjin gibi göğüs ağrısı tarzı belirtiler görülünce hemen doktora gidilmelidir. Tedavilerin en başarılısı ve bilineni ise stent takılmasıdır. Tıkanan damarı bir yüzdeye kadar açan ince bir aparat arterlere dahil edilir. Kalp pili kullanan hastalar hariç her hastada net sonuç verir. Hastayı ve doktoru ikna edici niteliktek temiz sonuçları ve rahat kullanımı ile MR ve BT taramaları tıp dünyasını rahatlatmaktadır.