Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Suda Doğumun Artıları Ve Riskleri

Suda doğum yapmak isteyenlere kadın hastalıkları ve jinekoloji akademisi araştırmacılarından son öneriler ve gözlemler.

Doğum havuzunda doğum yapmak popüler oldu ve ilk aşamada doğum sancılarını kesip ağrıyı azaltabiliyor. Ancak tüm harcanan emek ve bebeğin doğumu açısından riskleri de var. Yeni doğan için bazı sağlık riskleri söz konusu. Ağrıyı rahatlatan kadının açılmasını kolaylaştıran doğum havuzu ılık suyla doludur.

Bazı kadınlar riskleri bildiğinden sadece doğurana kadar havuzda kalıp rahatlar ve doğumu küvet dışında yapar. Böylece bebeği risklerden korur. Amniyon sıvısı kesesi içindeki bebek suda da aynı sıvıyı bulacağından rahatlar ve yumuşaklık hisseder. Anne için de daha az stresli bir durumdur. 1980’lerden beri bu yöntem kullanılır.

Suda doğumun bebeğe hiçbir faydası tespit edilmemiştir. Anne ve yeni doğan enfeksiyon riski ise oldukça yüksektir. Bebeğin vücut ısısı ayarlanamaz göbek kordonu büyük ihtimalle hasar görür. Bebeğin solunum teneffüs etmesi zorlaşır nöbet geçirebilir boğulabilir. Doğumu profesyonel birinin yaptırması uygundur.

Aşırı kanama ve doğum enfeksiyonu riski, toksemisi veya preklampsi riskleriniz var. Erken doğumlarda kesinlikle önerilmez. Hastane veya doğum merkezinde bu yöntemi kullanın. İyi standartlara sahip bir doğum havuzu seçin. Temizliğe enfeksiyon kontrolüne önem verin. Monitör ile dışarıdan izleme ve bir uzman ebenin yardımı gereklidir.