Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Suçiçeği Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Suçiçeği, virüs kökenli bulaşıcı bir hastalık olup, daha çok çocukluk çağlarında ortaya çıkmaktadır. Hastalığa neden olan virüs, varicella zoster virüsüdür. Suçiçeği hastalığını bir kere geçirmiş bir kişi ömür boyu bağışıklık kazanır.

 

Tanısı:
Hastalık deri döküntülü olduğundan dolayı tanı döküntülerle hemen konulabilir.
Belirtileri:
Suçiçeğinin kuluçka dönemi 2 3 gündür. Hastalığın belirtileri 3. haftadan itibaren kendini göstermeye başlar. İlk başlarda grip şeklinde başlar; daha sonra yüksek ateş ve deride sivilceler kendini gösterir. Vücuttaki döküntüler farklı boyuttadır ve kaşıntılıdır. Bu döküntüler buluştuktan 5 6 gün sonra kabuklu açmaya başlar ve bulaşıcı özelliğini yavaş yavaş yitirir. Döküntüler gözler ve ağız içinde de oluşabilmektedir.
Tedavisi:
Döküntü olan bölgelerde hastanın kaşıntısı normal ise losyon tedavisi, kaşıntı fazla ise ilaç tedavisi uygulanır. Çocukların tırnaklarının uzamasına izin verilmemeli, sık sık kesilmelidir. Bakterilere dayalı bir enfeksiyonun gelişmesini önlemek için hijyen kurallarına itinayla özen gösterilmelidir.

Suçiçeğinden korunmanın en önemli yolu bu hastalığa sahip kişilerden uzak durmak ve kişisel eşyalarını kesinlikle kullanmamaktır.