Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Su Zehirlenmesi Nedir?

Su zehirlenmesi, daha önce duyduğumuz ve haberlerle sık sık aşina olduğumuz bir olaydır. Normalin üzerinde, çok aşırı su tüketen bireylerde ani gelişen rahatsızlıklar ortaya çıkabilmekte ve ne çok yazık ki bu durum ölümle sonuçlanabilmektedir.

 

Her şeyin olduğu gibi suyun da günlük tüketilmesi gereken belli bir miktar vardır. Bahsedilen bu miktar bireydeki mevcut hastalıklara göre değişebilmekle beraber sağlıklı bir bireyin günde . Bu miktarın üzerine çıkılması durumunda bireyde zehirlenme bulguları ortaya çıkar.
Vücudumuza giren tuz ve su birbirini dengeleme yönüyle birbiriyle oldukça bağlantılıdır. Vücuttaki suyu tutan en önemli faktörlerden biri tuzdur. Dokulara tuz geçmesi, aynı zamanda su geçmesinin göstergesidir. Buna bağlı olarak bireyin aşırı miktarda su içmesi durumunda vücuttaki su oranı, tuz oranına göre dengesiz bir şekilde artış gösterecektir. Böyle olunca da dokulara su geçişi sabit bir miktarda kalacak ve su miktarı dokular arası bölgede toplanacaktır. Bu şekilde beyi de ödem oluşacak ve kafatası ile sınırlı alandan dolayı meydana gelen sıkışma beynin fonksiyonlarını da bozacaktır. Su zehirlenmesi yaşayan bireyde bilinç bulanıklığı, kafa karışıklığı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi şikayetler görülmekte ve ardından da nöbet ve komaya girmektedir. Maalesef bu durum çok ani gelişmekte ve birey şüphelenmediği sürece hiçbir şekilde müdahale yapılamamaktadır.
Su zehirlenmesinden korunmak için yeterli miktarda su tüketilmeli, kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır.