Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Stresli İş, Ev Yaşamını Da Etkiliyor

İş yerinde yaşana stres, kötü çalışma arkadaşları, kötü patron ve sevilmeyen işler kişinin yaşamını bütünüyle etkiliyor.

Ailenize de zarar vermesi olası bir durum. Kişilerin en büyük stres kaynağı işleridir. Herkesin iş dışında da bir hayatı var. Psikolojik ve fiziksel toplum refahının gittikçe kötüleşmesi gözlerden kaçmıyor. İş stresi, hem iş hem yaşam stres düzeylerini etkiliyor ve ruh sağlığını büyük ölçüde etkiliyor.

Bu durum kalp hastalıklarına da yol açıyor. Obezite ve fazla yemeye yol açıyor ve fiziksel sağlığı kötü etkiliyor. İş yerinde stres yaşayan kişiler daha kalorili ve tatmin edici yiyeceklere yöneliyor. Olumsuz davranışlar, beslenmeyle kalmıyor, egzersizden kaçınılıyor, daha az hareket edilyor ve uyku sorunları baş gösteriyor.

Evlilik ve aile kalitesini de kötü etkiliyor. Eş ve çocukların üzerinde gereksiz gerilim oluşuyor. Eşlerin de destek vermesi aileyi kurtarmada kritiktir. Davranış zorluklarını ailede öğrenen çocuklara daha uyumlu davranılmalıdır. Danışman ve terapistler ile tedavi de mümkündür. Ailenin varlığı ve kalıcı olması ile huzuru buna bağlıdır.