Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Stresi Azaltmak İçin Egzersiz Ve Beslenme Önerileri

Bazen evcil hayvanlar en iyi arkadaşınız olabilir. Hayvanlarla terapi kanıtlanmış bir gerçektir.

 

Onlarla oynarken sorunlarınızı unutabilir onlara bakarken ve ilgi verirken neşelenirsiniz. Ayrıca hayvanlara ve insanlara ilgi vermek en iyi tedavilerdendir.

Beden ve zihni yüksek tutmak için akıllıca beslenin. Zihinle beden arasında bir bağlantı vardır. Sağlıklı beslenerek depresyon riski azaltılır. Meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalar tüketilmelidir.

Modunuzu artıracak gıdaları seçin. Omega 3 yağlarını ve B12 vitaminini içeren besinleri tüketin. Bu besinleri yeteri kadar alamayanlarda depresyon görülebilir. Somon, ton ve uskumru balıkları önerilir.

 

Düşük yağ ve karbonhidrat neler yapar? Serotonin hormonunuzun iyiliği için beyni mutlu eden karbonhidratlı patlamış mısır, patates, kraker ve makarnayı çok olmamak şartıyla tüketin. Az yağlı ve bol lifli gıdaları seçin.

Daha az kafeinli içecekleri için. Anksiyete ve depresyon riskini artıran kafeini azaltın. Sinirli, gergin ve endişeli ruh halini önlemek için kahveyi az için.

Değişim için egzersiz şart. Bazı kişilerde egzersiz, antidepresan ilaçlardan daha çok işe yarar. Bir maraton boyu koşmayın sadece bir arkadaşınızla yürüyüşe çıkın. Fiziksel olarak iyi hissedecek, rahat uyuyacak ve zinde olacaksınız.

Sevdiğiniz bir aktiviteyle zaman geçirin. En hoşunuza giden sporu yapın. Ilımlı düzeyde çok yorulmadan tenis, yüzme, bahçe işleri, bisiklet sürme, araba kullanma, golf oynama veya yürüyüşü seçebilirsiniz.

 

Bu önerilere şunlar da eklenebilir:
Başkalarına spor ve dans yaptırın. Yeteri kadar güneşten enerji alın ve açık havada egzersiz yapın. Yaratıcılığınızı kullanın ve bir şeyler başarın. Hafif bir müziği kulaklarınıza takın ve yeşil bir alanda kafanızı dinleyin. Aktif olun. Sevdiklerinizle vakit geçirin. Uyuyun. Alkol ve ilaçlardan kaçının. Sorunlarınız ciddiyse mutlaka tedavi olun.