Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Strese Ve Kalp Sorunlarına Karşı 12 Öneri

1. Stres azaltan yöntemler. Yoga, Tai Chai ve meditasyon gibi pek çok rahatlama yöntemi vardır. Stres hormonlarını yatıştırır. Bağışıklık sistemini destekler. Kalp hastalığını iyileştirir.

 

2. Arkadaşlarla iletişim. Eğlenceli sevdiklerinizle zaman geçirmek akıl ve kalp sağlığını olumlu etkiler. Kalp krizi gibi sorunları azaltır. Sosyal destek özellikle kadınlarda iyileştiricidir.

3. Mükemmeli unutun. İnsan sürekli en iyisini olmaya çalışırken ve isterken kalbini yorar. Diğer kişilere öfke besler bu stres için de sakıncalıdır.

4. Kin tutmayın. Affetmek kabul etmek bağışlamak size iyi gelecek. Psikolojik baskı yaratan kin duygusu stres yapar. Ruhunuzu kemirir.

5. Hafifleyin. Kahkaha atın, komik filmleri izleyin. Uzun vadede kalp sağlığını korur, enerji alır ve kalori yakmış olursunuz.

6. Fazla alkolden kaçının. Kan şekerini ve kolesterolü kötü etkiler. Kalp yetmezliği sebebidir günde bir kadehten fazlası sakıncalıdır.

7. Kafeini azaltın. Özellikle kahveyi fazla ve hızlı içmek stres hormonlarını çalıştırır. Trafikte sıkışıp kalınca çok sinirli olabilirsiniz.

8. Duygularınızı iyi sınırlayın. İnsanlarla aşırı duygusal durumlara girmekten kaçının. Hezimeti kalbe ve ruha kötü gelebilir.

9. Doğru beslenin. Kırmızı et, işlenmiş gıdalar, aşırı yağ yerine sebze, meyve, balık, tavuk ve tam tahıllı gıdaları tüketin.

10. Depresyonda iseniz uzmandan yardım alın.

11. Biraz uyuyun. Kötü giden uyku düzeninizi uzmana danışarak düzeltin.

12. Daha fazla egzersiz yapın.