Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Stres Kalbinizi Yorar Mı, Hangi Sorunlara Yol Açar?

Stres sağlığı ve özellikle kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. Araştırmacılar stresin kalbi yorduğunu ve kalp krizini tetiklediğini belirtiyor.

Bulgular klinik ve teorik anlamda kanıtlanmıştır. Koroner kalp hastalığı gelişme riski var ve kalple ilgili sorunlar belirtiler göz ardı edilemeyecek düzeyde. Stres ve sonuçları kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Stresi azaltma çalışmalarında kadın ve erkeklerde kalp rahatsızlıklarının da azalabildiği gözlenmiştir. Araştırmada katılımcılara, sigara, alkol alışkanlıkları, beslenme ve fiziksel aktivite düzenleri ile ilgili de sorular sorulmuştur.

 

Strese maruz kalan kişilerde kalp krizi geçirme ve kalp sebepli ölümlerin oranı 2 kat daha fazla çıkmıştır. Biyolojik, psikolojik ve davranışsal risk faktörleri bu riski yükseltmektedir. Stres, bir durum karşısındaki zihinsel cevap ve tepki durumudur fizyolojik değildir akla ve ruha dayalıdır. Zaman içinde akut ve kronik stres bizi hasta edebilir. Stresin sağlığımızı nasıl etkilediğini anlayamasak da hayatın büyük alanında karşımıza etkileri çıkar.

 

Artan fiziksel sıkıntılar ve hastalıklar geri besleme döngüsü içindedir. Stres yönetimi mutlaka yapılmalıdır. Bilişsel davranışçı terapi konusunda uzmanlaşmış nitelikli bir ruh sağlığı uzmanı ile çalışma çok yararlı olabilir. Ayrıca kendi başımıza yapabileceklerimiz de vardır. Gün içinde düzenli olarak derin nefis alıp verin. Düzenli egzersiz yapın stresin fizyoloik etkilerinden korunun ve kalp hastalıklarını önleyin. Sağlıklı beslenin yüksek kaloriden uzak durun. Stresli şeylerden kaçınmaya çalışın. Kilo yönetimi yapın, tuzu azaltın, bol su tüketin.