Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Stres Gebeliği Kısaltabilir Ve Erkek Çocukları Etkileyebilir

Gebeliğin ikinci ve üçüncü dönemlerinde yani ilk 3 aydan sonraki dönemlerde annelerdeki stres gebeliği olumsuz etkiliyor.

Gebelik süresi kısalıyor, erken doğum yaşanabiliyor. Eğer bebek erkek ise de düşük riskini artırıyor. Gebelikte yaşanan stres erken doğum ve erkeklerde düşüğe yol açıyor. Kız bebekler erkek bebeklere oranla daha avantajlı olsa da aynı risk onlar için de geçerli. Sık sık stres altında yaşayan, ekonomik ve sosyal durumu kötü olan zor koşullara sahip kadınlar kötü bir gebelik geçirebiliyor. Şili’de 2004-2006 yılları arasında tam 200000 hamile kadın bu araştırma kapsamında incelenmiştir.

Diyabet, yaş, sağlık durumu, kilo, boy ve cinsel durumları da göz önüne alınmıştır. Önceki gebelik durumu ve medeni durumu da önemli etkenlerdir. Çünkü gebelik boyunca yaşanan sıkıntı ve stres bu etkenlerle ilişkili. İlk 3 aydan sonra yaşanan stres gebeliğin süresini kısaltıyor ve maalesef düşüğe yol açıyor. %5 ila %10 arasında düşük ve erken doğum yapıldığı araştırmalarda görülmüştür. Erkek bebek gebeliklerinde özellikle düşük ve erken doğum daha yüksek oranda yaşanmıştır. Plasenta fonksiyonu ve gebelik hormonları stres ile olumsuz bir sürece girerek bu sonuçları doğurmaktadır.